blank

به گزارش خزرآنلاین و به نقل از روزنامه معین، هرچند که افزایش تعداد  داوطلبان جای بسی خوشحالی است ، اما ارائه آمارهای  متناقض  و تغییر   شمارگان آنها   نشان از عدم   هماهنگی   در اطلاع رسانی   و تعریف   استراتژی  رسانه  ای  در   چگونگی   پردازش   به این   نوع   اخبار   دارد  که   می تواند   موجب   سوء  برداشت   های   عمومی   […]

به گزارش خزرآنلاین و به نقل از روزنامه معین، هرچند که افزایش تعداد  داوطلبان جای بسی خوشحالی است ، اما ارائه آمارهای  متناقض  و تغییر   شمارگان آنها   نشان از عدم   هماهنگی   در اطلاع رسانی   و تعریف   استراتژی  رسانه  ای  در   چگونگی   پردازش   به این   نوع   اخبار   دارد  که   می تواند   موجب   سوء  برداشت   های   عمومی   از چگونگی   اطلاع رسانی  داشته   باشد زیرا   وقتی   مقام عالی   استان آماری   ارائه می دهد   و پس  از   چند  ساعت   معاون وی   آماری دیگر و همان معاون   که مسوول   انتخابات نیز است   دوباره  آمارش    تغییر   می کند   نشان   از کم توجهی   به استراتژی  رسانه  ای   برای  امر مهم   و حساسی  چون   انتخابات دارد!

پیامکهای پی در پی استانداری گیلان مبنی بر تعداد ثبت نام شدگان چهارمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهرها و روستاها به ویژه در ۲۴ ساعت روز پایانی موجب شد تا با توجه به پایان یافتن فاز اول انتخابات  کنجکاوی های ما آغاز شود  تا علت تناقضهای آماری در میزان استقبال کاندیداها به نسبت دوره قبل – که شش سال پیش بود و بیش از ۱۸ هزار نفر ثبت نام کرده بودند – را از کارشناسان امر دریابیم. اما دریغ از پاسخگویی مدیران در زمانی که باید پاسخگو باشند. با مسئولان ارشد ستاد انتخابات استان و همینطور سه نماینده عضو هیئت نظارت، علیرغم تماس های مکرر موفق به برقراری ارتباط نشدیم، البته از این بین رهبری املشی یکی از اعضای هیئت نظارت متاسفانه در بستر بیماری قرار داشت و قادر به گفتگو نبود.

در هر صورت شنیده ها حاکی است در روند ثبت نام از داوطلبین انتخابات شوراها تا پنجمین روز ثبت نام استقبال چندانی از آن نشده بود و رقم ثبت نام  داوطلبان  برابر آمارهای  پیامکی استانداری  گیلان  کمی از  مرز  چهار  هزار نفر  گذشته  بود این مهم ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد؛ با توجه به اهمیت موضوع و با توجه به شعار سال مبنی بر  شکل گیری  حماسه  سیاسی و حماسه اقتصادی  ضرورت آسیب شناسی  مشارکت کم داوطلبان ما را بر آن داشت تا متولیان امر را به این باور برسانیم تا  نسبت به جلب نظر مقام معظم رهبری در بستر سازی حماسه سیاسی بیش از آنچه در ثبت نام کاندیداها مشاهده کردیم برای حضور مردم در پای صندوق های رای بهتر بیاندیشند،امری  که آیت الله  زین العابدین   قربانی   نماینده  ولی  فقیه   در گیلان که در جلسه  شورای   فرهنگ  عمومی   استان   از مسوولان  خواست   تا زمینه   های حضور   حداکثری   مردم در انتخابات   را فراهم   کنند.

به عقیده برخی ها ارائه مدرک تحصیلی سدی برای ثبت نام بیشتر کاندیداها شده بود چرا که قریب به اتفاق کاندیداها از ریش سفیدها و حاجی بازاری های شهر و روستا بودند که علیرغم داشتن ذهنی خلاق و زبانی گویا اما از مدرک تحصیلی لازم بی بهره بودند و این خود می تواند دلیل عمده ای جهت کاهش آمار این دوره باشد اما محمدحسین قربانی نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی این مشکل را چندان حاد ندانست و گفت: مجلس تلاش فراوانی کرده است تا کسانیکه که سابقه عضویت در شورا را دارند بدون لحاظ کردن مدرک تحصیلی بتوانند مجددا کاندید شوند.

وی که با خبرنگار معین صحبت می کرد تاکید کرد: با این حال باز میزان مشارکت در گیلان پایین بود و باید دنبال چرایی این داستان گشت، ممکن است عملکرد برخی شوراها این دلزدگی را بوجود اورده باشد.

در واقع این دلیلی است که هر ذهنی را مشغول می کند، وقتی این اتفاق ناگوار یعنی انحلال برای شورای اسلامی شهر رشت به عنوان مرکز استان و یک کلانشهر افتاد و دامن شش نفر از نه نفر آن الوده به مسائل مالی شد دیگر مردم امیدی برای اطمینان کردند پیدا نمی کنند چه برای رای دادن و چه برای حتی داوطلب  شدن که البته  این بخشی   آشکار از چالش  های شورای  اسلامی  است  که در طول  سه دوره گذشته  شاهد موارد  دیگری  بودیم  که از  جمله   سر ناسازگاری  اعضای  برخی  شوراها  با یکدیگر،  آمیختگی   مرزهای  مدیریت  شهری و روستایی با مدیریت اجرایی  و اختلافات  مختلف  که منجر  به تعطیلی   برخی  شوراها  شده  هر چند  که همه  اینها  با نظارت  و مدیریت  صحیح  دستگاههای   متولی  قابل  پیشگیری  بود!

و شاید در پرس و جو در جامعه بتوان با بررسی دیدگاه های مختلف آسیبها و علتهای مورد اشاره را باز یافت.

فرهاد  قمی  که خود را  معلم یکی از مدارس شهر رشت  معرفی کرد گفت : یکی از دلایل این کار سوءاستفاده از موقعیت اجتماعی و نداشتن تقواست. او با اینکه میدانست انتخابات شورای شهر چه زمانی برگزار میشود علاقه ای به شرکت در انتخابات نداشت و دلیل آن را عدم اعتماد به مسئولین و مدیران اعلام کرد.

محمد  هدایتی  کارگر یکی از بخش های خصوصی دلیل اختلاس  و سوء استفاده  اعضای شوراها را زیاده خواهی دانست و خواستار محاکمه رسمی آنها در حضور همه ی مردم شد  تا دیگر این کار تکرار نشود. او گفت با این که از تاریخ دقیق انتخابات اگاه هستم ولی هنوز تصمیم نگرفتم که در انتخابات شرکت کنم یانه!

دانشجوی مهندسی مکانیک که خود  را سوسن قمری  نامید سوئ استفاده برخی اعضای شورا را خیانت به مردم گیلان دانست و گفت:  برای اصلاح  امور  باید  با مشارکت  بالا در انتخابات  شرکت  و افراد با صلاحیت  را برای مدیریت  شورایی  انتخاب  نمود .

 اکبر غلامی  کارمند یکی از بخش های دولتی، نبود مدیر باکفایت را دلیل این پیشامد دانست وی که علاقمند به شرکت در انتخابات است، گفت: کاندیداهای شورا باید به فکر جلب اعتماد دوباره ی مردم باشند.

حمید شوقی یکی از شهروندان شهر رشت گفت: طمع بیش از حد مسئولین باعث اتفاقاتی اینچنین می شود. اگر تعداد کمی در انتخابات شورا شرکت کنند دلیل عدم اعتماد است. اعتماد مردم از بین رفته است.او پیگیر مسئله ی انتخابات است و اگر چه  گفت تصمیم قطعی برای شرکت دراین انتخاب نگرفته است اما  تصمیم دارد این بار با دقت  بیشتری انتخاب  کند .

مهدیه پنداشته پرستار یکی از بیمارستان های خصوصی گفت: باید در انتخابات شرکت کرد و فرصت جدیدی به اعضای جدید داد من در انتخابات شرکت میکنم و همه را به این کار تشویق میکنم. بهتر است تلاش کاندیدها برای اشنایی مردم با آنها بیشتر شود چون اکثرا شناختی ندارند.

با این تفاسیر عملکرد شورا تاثیر مستقیم در میزان مشارکت مردم دارد؛ حال که این اتفاقها افتاده و دلزدگی در مردم ایجاد کرده و حتی باعث شده آمار ثبت نام شدگان به نسبت دوره گذشته کاهش قابل توجهی پیدا کند این سئوال پیش می آید که اگر در روستا یا شهری تعداد ثبت نام شدگان نهایی از میزان نیاز شورا کمتر بود چه اتفاقی می افتد؟ که قربانی نماینده  مردم آستانه اشرفیه  در مجلس شورای  اسلامی  در پاسخ به این سئوال گفت: قطعا انتخابات در چنین شرایطی در ان شهر یا روستا برگزار نمی شود.

شاید عدم کارکرد مناسب شورا در دوره های گذشته، مشکلات قانونی در محدودیت های شورا و یا دخالت های سلیقه ایی از سوی برخی جریانهای افراطی سیاسی در برخورد با افرادی که قصد کاندیدا شدن در شوراها را داشتند و یا انحلال برخی از شوراهای شهری و روستایی موجب شده است تا نگاه افراد به داوطلبی در شوراها دچار تردید گردد که این خود نیز میتواند در افزایش مشارکت ها در پای صندوق رای تاثیر گزار باشد. اما تا ۲۴ خرداد ماه که انتخابات شورای اسلامی شهر ها و روستاها همزمان با ریاست جمهوری برگزار می شود فرصت مناسبی است تا مدیران و دست اندر کاران اجرایی حوزه انتخابات با تبیین جایگاه شوراها در سیاست گزاری های خرد و کلان اجرایی کشور با استفاده از ابزار های اطلاع رسانی دقیق اقدامات لازم را انجام و بستر را برای مشارکت های مردم افزایش دهند تا شعار سال تحقق یابد.

اینک  با توجه به تجربه  های  مختلفی که در انتخابات های  گذشته  داشته ایم  و پیوندهایی  که مشارکت  سیاسی  و اجتماعی  مردم  در پای  صندوق  های رای  بر امنیت  ملی کشور  دارد ، چه خوب  است  تا همه علاقمندان  به نظام  و مجریان  همانند  آنگونه  که در گذشته  انجام  داده اند  این بار با بستر سازیهای  بهتر  زمینه  مشارکت  حداکثری  مردم  را  در پای صندوق های رای فراهم  کنند  تا ازاین  نظر  با انتخاب  صحیح  مردم  از بین  داوطلبان   و افزایش  مشارکت  سیاسی  که در نتیجه  آن  مدیران  اجرایی  خرد جامعه  تعیین می شوند بسترهای بهتر  حماسه   اقتصادی  که در پیامد این مشارکت  و  انتخاب  آگاهانه  انجام  خواهد شد ،  تحقق یابد و این راهی است که با تدبیر مجریان و دست اندرکاران امکانپذیر است.

نویسنده: معین کپج

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)