یکی از مطالبات مردم استان گیلان جمع آوری معتادان متجاهر است
یکی از مطالبات مردم استان گیلان جمع آوری معتادان متجاهر است
خزر: حمدعلی اباذری صبح امروز در جمع اصحاب رسانه در دفتر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان گیلان با تبریک ایام خبرنگار اظهار کرد: ما پنج کمیته تخصصی در استان داریم که متشکل از کمیته مقابله با عرضه است که ریاست آن بر عهده فرمانده انتظامی استان است.

به گزارش خزرآنلاین، محمدعلی اباذری صبح امروز در جمع اصحاب رسانه در دفتر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان گیلان با تبریک ایام خبرنگار اظهار کرد: ما پنج کمیته تخصصی در استان داریم که متشکل از کمیته مقابله با عرضه است که ریاست آن بر عهده فرمانده انتظامی استان است.

وی با بیان اینکه کمیته فرهنگی و پیشگیری یکی دیگر از کمیته‌های این شورا است، گفت: ریاست این کمیته بر عهده مدیرکل بهزیستی استان گیلان است و با حضور ادارات مرتبط در استان جلسات آن برگزار می‌شود.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان گیلان کمیته درمان را دیگر کمیته این شورا عنوان کرد که ریاست آن برعهده ریاست علوم پزشکی استان است و کمیته حقوقی نیز با ریاست دادستان مرکز استان و هر ۴۵ روز برگزار می‌شود.

اباذری کمیته توسعه مشارکت‌های مردمی را دیگر کمیته این شورا عنوان کرد و گفت: ریاست این کمیته برعهده معاون سیاسی امنیتی استانداری‌ها است، علاوه بر این‌ها رئیس شورای هماهنگی با مبارزه با مواد مخدر ماهی یک بار با ریاست استاندار گیلان و با حضور اعضا برگزار می‌شود که ۲۰ دستگاه اعضای این کمیته هستند، مصوبات این جلسه برای تمامی دستگاه‌ها قابل اجرا است.

وی یکی از مطالبات مردم استان گیلان را جمع‌آوری معتادان متجاهر دانست و گفت: سرقت‌های کابل برق که اکثراً توسط همین معتادان انجام می‌شود و این حضور معتادان در خیابان‌ها به هیچ وجه در شأن مردم گیلان نیست.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان گیلان با اشاره به اینکه یک مرکز ترک اعتیاد ماده ۱۶ در جاده لاکان با ظرفیت ۵۰ نفر تحت نظر اداره کل بهزیستی راه افتاد، تصریح کرد: وظیفه این مکان جمع‌آوری معتادان متجاهر بود اما ما نیازمند مکانی با ظرفیت بیشتر بودیم و توانستیم با هماهنگی با بهزیستی استان یک مجموعه در لاکان را برای نگهداری معتادان متجاهر ماده ۱۶ آماده کنیم.

اباذری ظرفیت این مجموعه را ۲۵۰ نفر دانست و گفت: در صدد افزایش ظرفیت این مجموعه هستیم، برای آموزش بهبود یافتگان این مجموعه نیز برنامه‌هایی داریم که پس از بهبود و آموزش مدارکی به آنها تعلق گیرد تا از آن‌ها برای اشتغال نیز استفاده شود.

وی با بیان اینکه دو مرکز برای ترک اعتیاد وجود دارد، افزود: این مراکز ماده ۱۶ برای معتادان متجاهر است که با دستگیری نیروی انتظامی معرفی شده و در ادامه مسیر به صورت رایگان از آن‌ها نگهداری می‌شود اما مراکزی که خود معتادان برای ترک اعتیاد مراجعه می‌کنند با دریافت هزینه اندکی از آن‌ها نگهداری می‌شود.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان گیلان با اعلام آمادگی برای برگزاری مراسم گرامیداشت شهدا و جانبازان مبارزه با مواد مخدر استان در رشت تصریح کرد: ۶۸ شهید و ۲۰ جانباز مواد مخدر در گیلان داریم که با رایزنی انجام شده قبل از شروع ماه صفر مراسمی درخور شأن این شهدا و جانبازان با حضور خانواده‌های آنان برگزار خواهیم کرد.

اباذری با بیان اینکه حداکثر تا ۱۵ شهریور فرصت جمع‌آوری و ایجاد مکان نگهداری معتادان متجاهر است، گفت: دستگاه‌ها موظف هستند نسبت به این مسئله بی‌تفاوت نباشند، طبق مأموریتی که ما داریم اگر دستگاهی کوتاهی کرد باید با آنها برخورد شود.

وی با بیان اینکه در گذشته جابجایی مواد با اتومبیل‌های گران قیمت انجام می‌شد، افزود: این افراد مدتی است هشیار شده‌اند و با اتومبیل‌های کرایه‌ای و یا مدل پایین‌تر به این کار روی آورده‌اند.