واکسن کرونا با مهر دانشگاه علوم پزشکی ۵.۵ میلیون!/واکسن‌های اهدایی سر از بازار آزاد درآورد؟
واکسن کرونا با مهر دانشگاه علوم پزشکی ۵.۵ میلیون!/واکسن‌های اهدایی سر از بازار آزاد درآورد؟
خزر: واکسن کرونا با مهر دانشگاه علوم پزشکی ۵.۵ میلیون!/واکسن‌های اهدایی سر از بازار آزاد درآورد؟ از فروشندگان می‌گوید قیمت هر دز ۵٫۵ تا ۶ میلیون تومان است. بستگی دارد چند عدد واکسن بخواهید. مثلا اگر برای ۵۰ نفر واکسن بخواهید، برای هر دز واکسن تخفیف ۵۰۰ هزار تومانی می‌دهم اما اگر یک عدد بخواهید قیمت ۶ میلیون تومان است. مقطوع!

به گزارش خزرآنلاین، خرید واکسن کرونا از بازار آزاد راحت شده است. فرقی ندارد برای یک نفر واکسن بخواهید یا برای ۳۰۰ نفر؛ واکسن هست. برخی واکسن با مهر دانشگاه علوم پزشکی تزریق کرده‌اند و کارت واکسن گرفته‌اند و برخی دیگر نه. اما سوالی که وجود دارد این است که این همه واکسن از کجا وارد بازار سیاه شده؟ اینها واکسن‌های اهدایی به ایران است یا واکسن‌های وارداتی بخش خصوصی؟

واکسن کرونا با مهر دانشگاه علوم پزشکی ۵.۵ میلیون!/واکسن‌های اهدایی سر از بازار آزاد درآورد؟ از فروشندگان می‌گوید قیمت هر دز ۵٫۵ تا ۶ میلیون تومان است. بستگی دارد چند عدد واکسن بخواهید. مثلا اگر برای ۵۰ نفر واکسن بخواهید، برای هر دز واکسن تخفیف ۵۰۰ هزار تومانی می‌دهم اما اگر یک عدد بخواهید قیمت ۶ میلیون تومان است. مقطوع!

شماره فروشندگان واکسن کرونا حالا دست به دست می‌شود. چه بین افراد و چه بین شرکت‌هایی که می‌خواهند تعدادی از کارکنان خود را واکسینه کنند.

یکی از شرکت‌های بازار سرمایه که از فروشنده‌های غیررسمی برای پرسنل خود واکسن خریده، به تجارت‌نیوز می‌گوید: «برای پرسنل و همسرانشان که مجموعا ۳۰۰ نفر هستند، واکسن استرازنکا خریدیم به قیمت هر دز ۵٫۵ میلیون تومان. البته به ما تخفیف داد چون تعدادمان زیاد بود. تاریخ انقضای واکسن‌هایی که ما خریدیم حدود ۱۰ روز دیگر بود. این شرکت فروشنده به ما نه کارت واکسن داد و نه هیچ برگه‌ای که نشان دهد واکسن دریافت کرده‌ایم. چند نفر از همکاران نیز از این شرکت واکسن فایزر خریدند؛ هر دز ۹۰۰ دلار!» یعنی ۲۲ میلیون تومان.

اما به نظر می‌رسد فروشنده هم مطمئن نیست که بار دیگر واکسن استرازنکا به دستش برسد. زیرا مسئول این شرکت می‌گوید: «از همه پرسنل تعهدنامه‌ گرفتیم چون ممکن است نتوانیم دز دوم را تهیه کنیم. حتی اگر تزریق این واکسن برای آنها مشکلی درست کرد ما در قبال آن مسئولیتی نداریم و به تصمیم خودشان این واکسن را تزریق می‌کنند.»

اما برخی دیگر از کسانی که واکسن آسترازنکا زده‌اند هم کارت واکسن دارند و هم مهر دانشگاه علوم پزشکی روی کارت آنهاست.یکی از این خریداران می‌گوید با قیمت ۵٫۵ میلیون تومان واکسن آسترازنکا خریده است. با کارت واکسن و مهر دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی.

اما این همه واکسن آسترازنکا از کجا وارد بازار شده است؟ آن هم واکسن‌هایی که با مهر دانشگاه علوم پزشکی تزریق شده و معلوم است از مبادی رسمی وارد شده است. تلاش تجارت‌نیوز برای گفتگو با مقامات وزارت بهداشت در این باره به نتیجه نرسید و هیچ کدام از مقامات این وزارتخانه حاضر به گفتگو درباره واکسن‌های موجود در بازار نشدند.

همزمانی فروش واکسن در بازار آزاد با ورود ۳ میلیون دز واکسن آسترازنکای اهدایی ژاپن این سوال را ایجاد می‌کند که مبادا بخشی از واکسن‌های اهدایی سر از بازار آزاد درآورده باشد! به خصوص که هر دو آسترازنکا هستند.

اما به جز واکسن‌های اهدایی ژاپن، واکسن‌های وارداتی بخش خصوصی نیز آسترازنکا بود. ناصر ریاحی، رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو درباره واکسن‌های وارداتی بخش خصوصی به تجارت‌نیوز می‌گوید: «واکسنى که توسط بخش خصوصی وارد شد، آسترازنکاى پر شده در روسیه بود. اولین محموله ٣١۵ هزار دز بود اما تا اواسط شهریور حدود ٣ میلیون دز از همین واکسن وارد می‌شود.»

اما ریاحی می‌گوید واکسن‌های وارداتی بخش خصوصی هم به وزارت بهداشت تحویل داده شد است. بر این اساس حتی اگر واکسن‌های موجود در بازار، واکسن وارداتی بخش خصوصی هم باشد، این واکسن‌ها در اختیار وزارت بهداشت بوده و این وزارتخانه باید توضیح بدهد که این واکسن‌ها چگونه سر از بازار آزاد در آورده است.

اما شرایط نگهداری واکسن آسترازنکا چگونه است؟ آیا همه توانایی نگهداری از آن را دارند؟ واکسن آسترازنکا را می‌توان در یخچال و در دمای ۲ تا ۸ درجه نگهداری کرد. به عبارتی یکی از امتیازهای این واکسن همین دمای نگهداری آن است.