میان مدیریت میدانی و مدیریت کارتابلی تفاوت وجود دارد/ از وضعیت مردم با خبرم، آن هم به شکل روزانه و ساعتی/ با رئیس‌جمهور آمریکا دیدار نخواهم کرد
میان مدیریت میدانی و مدیریت کارتابلی تفاوت وجود دارد/ از وضعیت مردم با خبرم، آن هم به شکل روزانه و ساعتی/ با رئیس‌جمهور آمریکا دیدار نخواهم کرد
خزر: حجت‌الاسلام رئیسی در نشست خبری با اصحاب رسانه تاکید کرد هیچ فایده‌ای برای ملاقات با بایدن برای ملت ایران وجود ندارد، برنامه‌ای برای این ملاقات وجود نخواهد داشت.

به گزارش خزرآنلاین، نشست خبری رئیس‌جمهور صبح دوشنبه با حضور خبرنگاران رسانه‌های داخلی و خارجی همزمان با هفته دولت برگزار شد.

این دومین نشست خبری حجت‌الاسلام رئیسی پس از انتخاب به عنوان رئیس‌جمهور کشورمان است.

رئیس‌جمهور در ابتدا از مردم صبور و رهبر انقلاب که در این یک سال بسیار با دولت همراهی کردند تشکر کرد و با بیان اینکه باید در میان مردم بود، گفت: اینکه مردم مشکل دارو داشته باشند و ما ندانیم درست نیست و میان مدیریت میدانی و مدیریت کارتابلی تفاوت وجود دارد.

در یکسال اخیر تلاش کردیم و نخستین تغییر رویکردی که ما بر آن تاکید کردیم، توجه به خواست مردم و حضور در میان مردم بود و تاکید بنده و دولت این است که همواره با مردم باشیم که حضور در ۳۱ استان و و بیش از ۵۰ شهر و روستا در راستای همین نگاه انجام شده است. حضور در مجامع کارگری، کشاورزی، تعلیم و تربیت و سایر موارد در همین راستا بوده است و کسانی که ملامت می‌کردند ثمر این حضور در بین مردم چیست و نگران آن بودند، تجربه میان مردم بودن و لذت آن را نچشیده‌اند.

مدیریت میدانی با مدیریت کارتابلی متفاوت است

رئیس‌جمهور به تفاوت مدیریت میدانی با مدیریت کارتابلی اشاره کرد و گفت: فرق می‌کند که انسان پشت میز بنشیند و نشسته مدیریت کند یا اینکه در میدان حضور پیدا کند، با مردم بودن و مشکلات مردم را از نزدیک احساس کردن یک رویکرد و اصل به شمار می‌رود و شناخت مساله و حل رفع آن و دنبال کردن مسائل مردم نیز در کنار هم قرار دارد.

وی دیگر رویکرد این دولت در یکسال اخیر عدالت‌محور عنوان کرد و گفت: بودجه ما بر اساس عدالت تنظیم و به آمایش سرزمینی هم توجه شده است و در جذب نیروی انسانی، پرداخت‌ها و به کارگیری افراد تاکید شده که باید پیوست عدالت داشته باشد. مساله عدالت باید به تمامی اقدامات گرایش داشته باشد و با گوشزد کردن موارد مشخص به سمت رعایت عدالت برویم.

رئیس‌جمهور ستیز با فساد سومین رویکرد برشمرد و افزود: باید با کسانی که با رشوه و سایر موارد نظام اداری ما را با فساد همراه می‌کنند، مقابله شود. حتی در مواردی که نه فساد، بلکه تخلف صورت گرفته است هم به دنبال نظارت و کنترل و مقابله بودیم و البته وظیفه ضدیت با فساد در هر سازمانی اول از همه خود همان سازمان و دولتمردان باید باشند و در این مورد آنچه که وجود داشته با آن برخورد شده است.

ساختار‌های فسادزا در دولت باید اصلاح شود

رئیسی گفت: اصلاح ساختار فسادزا و افرادی که با روابط ناسالم و رشوه نظام اداری ما را آلوده کنند، برخورد کردیم و نظارت دورن سازمان و برون سازمانی فعال بوده است. همچنین مدعی فساد و مسئول مبارزه با فساد را همان مدیر دستگاه می‌دانیم، زیرا آن مدیر در کنار وظیفه مدیریت مسئولیت مبارزه با فساد را دارد.

رئیس قوه مجریه تاکید کرد: با مساله فساد چه ساختار‌های فسادزا و رانتی که جیب عده‌ای را پر می‌کند و بی‌عدالتی را رواج می‌دهد باید برخورد شود و معتقدیم باید این ساختار‌ها اصلاح و شاهد تولید پرونده نباشیم.

رئیس‌جمهور ادامه داد: در حین انجام اصلاحات اقتصادی در اردیبهشت ۱۲ درصد تورم ایجاد شد و اصلاح اقتصادی این بود که پرداخت یارانه از اول زنجیره به آخر زنجیره یعنی مصرف کننده رسید که این تغییر بزرگی بود. بسیاری از جمله اقتصاددان‌های بزرگ می‌گفتند که این کار مشکلاتی ایجاد می‌کند؛ البته بر اصلاح و حذف دو سه نرخی ارز تاکید داشتند؛ در تیر تورم به ۴.۴ درصد رسید و در مرداد این تغییر به ۲ درصد تورم کاهش یافته است. اما مهار تورم همواره مورد توجه دولت بوده است؛ اکنون تورم ۴۰ درصد و نیم است و در مقایسه با شهریور سال گذشته ۲۰درصد کمتر است.

اراده دولت بر کاهش و مهار تورم است

وی افزود: اراده دولت بر کاهش و مهار تورم است و از ابتدا نیز بنای دولت این بود؛ نوسانی که در اصلاح اقتصادی ایجاد شد باید تا آخر سال به سمت تورم کاهشی برود.

رئیسی با بیان اینکه در حوزه کالا‌های اساسی آن موقع که دولت آغاز کرد وضعیت خطر بود، گفت: اکنون مردم بیش از ۷ میلیون تن گندم به دولت فروختند. نسبت کالا‌های اساسی هیچ نگرانی وجود ندارد و همه در وضعیت سبز هستند. آن موقع برخی کالا‌ها قرمز بودند.

رئیس‌جمهور درباره حامل‌های انرژی گفت: در سالی که دولت کار خود را شروع کرد، قطعی برق داشتیم، اما امسال قطعی برق نداشتیم چراکه ۶ هزار مگاوات برق به شبکه اضافه شد. کاری که در ۲۵ سال گذشته سابقه نداشت. یک سری زیرساخت‌ها در زمان خودش باید انجام می‌شد که نشد، اما ما انجام دادیم. برخی استان‌ها قطعی گاز داشتیم، اما با همان کشور‌هایی که فکر می‌کردیم نباید ارتباط برقرار کرد، ارتباط برقرار کردیم و قطعی گاز برطرف شد.

مدیریت آب در دستور کار دولت

رئیسی به اولین سفرش به خوزستان اشاره کرد و گفت: ابتدا که از فرودگاه رفتم، گفتند که مشکل اینجا آب است، من مستقیم به شرکت آب و فاصلاب رفتم؛ با آن‌ها بررسی کردیم. آن‌ها گفتند برنامه سه چهار ساله داریم، گفتم امکان ندارد و باید در سال برطرف شود که خوشبختانه در سال جاری و در روز‌های آینده به انجام می‌رسد. دولت برای آب مناطق دیگر برنامه‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت دارد. ما در دولت مدیریت آب را در دستور کار داریم. آب باید درست مصرف شود. ما در صنعت می‌توانیم از پساب استفاده کنیم، چرا باید از آب شرب استفاده کنیم؟ ما در سفر‌های استانی مشخص کردیم که آب شرب نباید برای صنعت استفاده شود؛ تنش‌های آبی در استان‌های مختلف شناسایی شده و در دستور کار دولت قرار گرفته است.

رئیس‌جمهوری به حقوق و دستمزد که از مسائل مهم است اشاره کرد و گفت: دو سه بحث پیش از آغاز دولت مطرح بود که یکی از آن‌ها پرداخت حقوق و دستمزد تیر و مرداد بود. تا امروز در پرداخت حقوق و یارانه تاخیر به وجود نیامده است. برای کسری بودجه، درآمد ایجاد کردیم. با فعال شدن فروش نفت و جلوگیری از فرار‌های مالیاتی و دیگر موارد هزینه عمرانی، تسویه ۵۶ هزار میلیارد تومان بدهی دولت گذشته، ماهی ۱۳ هزار میلیارد فاکتور‌های هزینه دولت گذشته پرداخت می‌کنیم که گاهی کمتر و بیشتر می‌شود.

رئیس‌ قوه مجریه یکی از اقدامات انجام شده را کار‌های عمرانی دانست و گفت: ما از طرح‌های عمرانی غفلت نکردیم. ۲۰۲ هزار میلیارد تومان در سال گذشته کار عمرانی انجام شده و طرح‌های نیمه‌تمام شناسایی، اولویت‌بندی و کارشان آغاز شده است. در حالی که در سال‌های گذشته دولت از صندوق توسعه ۲۰ ردصد درآمد داشت، اما ما امسال نداریم. در گذشته نفت که فروخته می‌شد، ۲۰ درصد به صندوق واریز می‌شد، اما اکنون ۴۰ درصد واریز می‌شود.

از وضعیت زندگی مردم به صورت روزانه و ساعتی مطلع هستم

رئیسی ادامه داد: در این مدت افزایش حقوق و دستمزد برای کارگران و معلمان داشتیم. در تعرفه‌گذاری برای پرستاران ۱۵ سال عقب بودیم؛ در رتبه‌بندی معلمان ۱۰، ۱۵ سال عقب‌ماندگی داشتیم. تمامی نیاز کارکنان دولت و بسیاری از اقشار با این حقوق و دستمزد برطرف نمی‌شود، اما با امکانات دولت تلاش کردیم نسبت به متناسب‌سازی حقوق و دستمزد گام برداریم.

رئیسی در پاسخ به این پرسش که مردم در راستای وعده‌های دولت، چه زمانی طعم شیرین رویکرد جهادی دولت را خواهند چشید و مهترین کاستی دولت چیست، گفت: از شرایط و وضعیت زندگی مردم به صورت روزانه و ساعتی مطلع هستم. در این مدت زمانی نبوده که به فکر مردم و معیشت آن‌ها نباشم، در این زمینه مبالغه نکردم و این کف وظیفه یک مسئول است.

رئیس‌جمهور مساله معیشت مردم را از ابتدای دولت مورد توجه دانست و گفت: برای مهار تورم و کاهش آن و نظارت بر قیمت کالا‌ها مورد تاکید دولت بوده است. اعداد و رقم تورم از شهریور ۱۴۰۰ تا اسفند ۱۴۰۰ در مقایسه با فروردین ۱۴۰۱ کاهشی است که اگر اصلاح اقتصادی نبود، تورم کاهش نمی‌یافت.

رئیسی افزود: با تخلیه تورم که در اثر اصلاح ارزی ایجاد شده بود، تصمیمات اقتصادی دولت منجر به کاهش تورم و بهبود وضعیت معیشتی شده است. برخی تصور کردند که رقم یارانه برای کسری بودجه دولت باقی خواهد ماند، اما چیزی از آن باقی نمانده است.

افزایش حقوق کارگران در دولت با سنوات گذشته قابل قیاس نیست

 رئیسی در پاسخ به سوال انتقادی درباره برنامه‌های دولت در حوزه دریافتی‌ها و حقوق کارگران گفت: باید به لیست افزایش حقوق کارگران در سنوات گذشته دقت کنیم و ببینیم که این افزایش حقوق آیا مسبوق به سابقه است؟ گام این دولت افزایش حقوق کارگران در سال اول بوده است که با سنوات گذشته قابل قیاس نیست.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه نسبت به بازنشستگان تامین اجتماعی هم باید براساس قانون ۱۰ درصد عمل می‌کردیم که کردیم، گفت: در جایی که منع قانونی وجود نداشت، دولت هر آنچه در توان و امکان داشت، اجرا کرد و معتقدیم خرج بازنشستگان کمتر نشده بلکه بیشتر هم شده است. 

وی با اشاره به اینکه دولت ۳۵ هزار میلیارد برای حقوق و رتبه‌بندی معلمان در بودجه ۱۴۰۱ اختصاص داده است، گفت: درباره کارگران و بازنشستگان، معلمان و عموم کارکنان تمام تلاش دولت این است که موضوع متناسب‌سازی را پی‌گیری کند که حتی اگر این موضوع صددرصد هم نبود، بتواند بخشی از بار هزینه‌ای این اقشار را بکاهد. 

رئیسی با اشاره به اینکه ۶ میلیون بیمه سلامت، امسال به صورت رایگان انجام شده که مسبوق به سابقه نبوده است، گفت: در حوزه تامین دارو هم سعی دولت بر این بوده است که مبلغ اضافی از مردم گرفته نشود. تمام تلاش دولت این است که تا می‌توانیم بار هزینه‌ای ۸۵ میلیون نفر به ویژه کارگران، کشاورزان و معلمان را کاهش دهیم و مورد توجه خاص دولت است. 

رئیسی درباره برنامه‌ دولت به منظور معرفی وزیر کار هم گفت: انشالله وزیری معرفی خواهد شد که دغدغه ویژه کار، رفاه و تامین معیشت مردم را داشته باشد.

اصلاح نظام یارانه‌ها، فقر مطلق در جامعه را کاهش داد

رئیسی با بیان اینکه اقدام دولت در اصلاح نظام یارانه‌ها فقر مطلق را در جامعه کاهش داد و بر آن تاثیر داشت، گفت: در خانواده‌هایی به ویژه در روستا‌ها شخصا به من گفتند که تنها با همین یارانه‌ها زندگی می‌کنند. علاوه بر یارانه‌ها و کاهش تورم بحث حقوق و دستمزد‌ها هم مورد توجه دولت است. به مردم اطمینان میدهم که روند امور تورم را کاهش می‌دهد و وضعیت معیشتی و تولید بهبود خواهد یافت.

رئیس قوه مجریه گفت: پنج میلیار دلار سرمایه‌گذاری اقتصادی خارجی داشتیم که دوبرابر قبل است. در حوزه سرمایه گذاری داخلی هم پیشران‌ها را فعال کردیم تا نقدینگی با سمت تولید حرکت کند که این سرمایه گذاری ۱۷ میلیارد دلار بوده است.

رئیس‌جمهور کشورمان افزود: در کنار افزایش بهره وری و سرمایه گذاری و جبران‌هایی مانند یارانه‌ها هم در دستور است.

رئیس‌جمهور در پاسخ به سوالی در مورد اقدامات گشت ارشاد مدیران و در کنار آن برقراری امنیت اجتماعی، گفت: من گشت ارشاد مدیران وعده دادم و به آن عمل کردم. گشت ارشاد مدیران زیر نظر بازرسی ریاست جمهوری تشکیل شد و در حال سرکشی در دستگاه‌های مختلف است. نتیجه بعضی از تخلفات به محض گزارش، برکناری خواهد بود که حتی شامل مدیر کل و معاون وزیر است.

در زمینه حجاب و عفاف هیچ کس حق ندارد کار سلیقه‌ای و فراقانونی انجام دهد

رئیسی اضافه کرد: در این مدت گزارش‌هایی بوده که توسط دولت پیگیری و تحویل دستگاه قضایی شده است.

رئیس دولت سیزدهم تاکید کرد: گشت مدیران فعال‌تر از همیشه خواهد شد و فقط برای یقه گرفتن نیست. بلکه برای آن است که مدیری توجه نکند و از بک کاستی غفلت کند، این ارشاد و بازرسی او را متوجه کند. یعنی وقتی گشت وارد دستگاهی می‌شود، حتما به این معنی نیست که فرد فاسدی وجود دارد و اجرای قانون، نبودن فساد و روابط سالم را پیگیری می‌کند.

رئیس‌جمهور با اشاره مسئله امنیت اجتماعی در جامعه، گفت: زنان و دختران ما عفت و پاکی را از یک فرهنگ، آموخته و یک یک تمدن قوی و قدیمی در ایران اسلامی دارند. عفیفه بودن زن مسلمانان ایرانی برای امروز و دیروز نیست؛ در تاریخ ایران اسلامی، زندگی زنان این سرزمین همواره همراه با عفاف و حجاب بوده است.

رئیسی بیان داشت: امروز جامعه بر مدار قانون است. هیچ کس حق ندارد کار سلیقه‌ای و فراقانونی انجام دهد. ملاک و معیار در جامعه قانون است. احترام به قانون برای همه ضروری است و قانون‌مداری و قانون‌محوری همه مسائل را حل خواهد کرد.

دولت گرفتار حاشیه نشود

رئیسی رویکرد دیگر را مساله همگرایی و هم افزایی دستگاه‌های مختلف کشور دانست و گفت: مسئله همگرایی و هم‌افزایی میان نهاد‌های مختلف هم در دولت مورد توجه است. همچنین ما تاکید داریم که دولت گرفتار حاشیه نشود. در برخی دولت‌های قبلی شاهد این امر بوده‌ایم، اما از ما تاکیدات همواره در دولت این بوده که حاشیه‌ها ما را از متن، که خدمتگزاری به مردم است دور نکند.

رئیس قوه مجریه اضافه کرد: حتی در مواردی که نه فساد، بلکه تخلف صورت گرفته است هم به دنبال نظارت و کنترل و مقابله بودیم. از طرفی وظیفه ضدیت با فساد در هر سازمانی اول از خود همان سازمان و دولتمردان باید باشند و در این مورد آنچه که وجود داشته با آن برخورد شده است.

رئیسی با بیان اینکه حرکت جهادی برای پیشبرد امور کشور هم از تاکیدات دولت است، افزود: برخلاف وجود موانع ما باید آن موانع را رفع کنیم و بدانیم که به تعبیر رهبری انقلاب، هیچ مشکلی در کشور نیست که حل‌شدنی نباشد. پس ما با روحیه جهادی به دنبال حل مشکلات باشیم.

بیگانگان مشکلی برای ما برطرف نمی کنند

رئیسی گفت: تلاش کردیم مشکلات کشور را با توجه به نگاه درون آن را رفع کنیم، زیرا نگاه به دست بیگانه مشکلی را حل نمی‌کند و این نوع نگاه فقط ما را معطل می‌کند، نگاه به درون و داشته‌های ما مهم است. باید از ظرفیت‌های داخل کشور استفاده شود، از این رو مساله تولید از محوری‌ترین نکات دولت است؛ بنابراین معتقدیم باید به درون و ظرفیت‌های داخلی و اتکا به نیرو‌های کشور توجه داشته باشیم و مانند برخی دولت‌ها منتظر تغییر نگاه بیگانگان نباشیم.

وی تاکید کرد: باید از همه ظرفیت‌ها در کشور استفاده شود و اگر فردی روحیه کار و تحول ندارد جای خود را به افرادی بدهد که این روحیه را دارند.

به گفته رئیس‌جمهور مسئولیت‌پذیری، تصمیم‌گیری و معطل نکردن شرایط کشور توسط دولت از دیگر رویکرد دولت است و معتقدیم که مسئولان باید با حرکت جهادی تصمیم بگیرند زیرا کشور نیازمند تصمیم‌های قوی و باز کردن گره‌هاست و اگر مدیریت با شجاعت همراه نباشد مشکل ایجاد می‌کند. تصمیمات باید متقن اتخاذ شود.

اگر فردی روحیه کار و تحول ندارد جای خود را به افرادی بدهد که این روحیه را دارند

رئیس‌جمهور یادآور شد اگر در برخی از مقاطع در زمان خودش تصمیم مناسب را می‌گرفتیم، شاید امروز وضعیت‌ ما در حوزه اقتصادی با وضع فعلی متفاوت بود و اکنون دچار برخی از مشکلات نبودیم. البته  در حوزه امنیت، تولید و دیگر مسائل به موقع اقدامات صورت گرفت.

رئیس دولت سیزدهم تاکید کرد: برخی از مسئولان دولت گذشته دلسوزانه به من می‌گفتند که با این مشکلات چه خواهید کرد، من با دوستان دولت گذشته جلسه داشتم و این را از سر دلسوزی می‌گفتند. به عنوان نمونه در موضوع واکسن می‌گفتند که به ما واکسن نمی‌دهند و برخی داروها کمیاب است یا اینکه با کسری بودجه چه خواهید کرد.

رئیس قوه مجریه در مورد کسری بودجه گفت: موضوع کسری بودجه ام‌المسائل کشور است اما ما در حالی سال ۱۴۰۰ را پشت سر گذاشتیم که کسری بودجه بدون استقراض از بانک مرکزی و خلق پول حل شد. اما چطور حل شد؟ چون درآمد ایجاد شد.

تا پایان دولت ۲۰ میلیون محیط کاری و خانواده به فیبر نوری دسترسی پیدا می‌کنند

رئیس‌جمهور در پاسخ به پرسشی درباره سرعت و کیفیت اینترنت با بیان اینکه وزیر ارتباطات مسئول شده، درباره پیشرفت کار در اینترنت ماهانه دو گزارش ارائه کند، گفت: از ابتدای دولت یک ونیم میلیون محیط خانه و کسب‌وکار به فیبر نوری دسترسی پیدا کرده‌اند که تا پایان سال پنج میلیون و تا پایان دولت ۲۰ میلیون محیط کاری و خانواده به فیبر نوری دسترسی پیدا می‌کنند که سرعت اینترنت را حداقل ۱۰ برابر می‌کند.

وی با اشاره به اینکه امروز کسب و کار و مسائل فرهنگی و اجتماعی و زندگی مردم روی فضای سایبر است، گفت: ایجاد این سرعت و دسترسی بسیار مهم است، اما نکته مهمتر این است که کار‌هایی باید در سنوات گذشته در حوزه زیرساخت‌ها انجام می‌شد که تامین نشده است و اگر این زیرساخت‌ها کامل شده بود امروز شاهد این مشکلات نبودیم و خود آن‌ها هم قبول دارند که این میزان زیرساخت‌ها باید انجام می‌شد که نشده است.

رئیس جمهور تصریح کرد: باید عقب‌ماندگی در این حوزه جبران کنیم. دولت این زیرساخت‌ها را با همکاری بخش خصوصی باید جبران و ایجاد کند. رشد این زیرساخت‌ها به صورت عدد و رقم به صورت روزانه پیگیری می‌شود تا مشخص شود که دولت پیگیر این موضوع است.

رئیس قوه مجریه تصریح کرد: دسترسی رایگان دهک‌های پایین به اینترنت هم به دلیل امکان انجام آن، اجرایی شده و یه دهک پایین به اینترنت دسترسی رایگان یافتند و می‌خواهیم وعده‌ای که داده شده اجرایی شود و مردم هم شاهد آن باشند.

در زمان خودش جزئیات توافق اعلام می‌شود

رئیس جمهور در پاسخ به سوالی در مورد شیوه اطلاع‌رسانی جزئیات مذاکرات و انتقادات به آن گفت: مذاکرات اگر با اطلاع‌رسانی به موقع همراه شود، خوب پیش خواهد رفت، اما اگر به موقع نباشد، در روند مذاکرات اخلال ایجاد خواهد کرد.

رئیسی گفت: تاکید دولت به مذاکره کنندگان این است که در هر مقطعی کار به نقطه‌ای رسید که باید اطلاع رسانی شود، با همکاری که با دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و وزرات خارجه این کار صورت گیرد.

وی گفت: در زمان خود هم سخنگوی وزارت خارجه و هم معاون سیاسی وزیر و هم از طرق رسانه‌های دیگر مطالب منتقل می‌شود.

وی با اشاره به اینکه درباره اطلاع‌رسانی درباره مذاکرات هم عقیده و هم تاکید دارم، گفت: هرگز طرفدار حبس اطلاع‌رسانی نیستیم و اطلاع‌رسانی به موقع می‌تواند افکار عمومی و رسانه‌ها و نخبگان را در جریان قرار دهد. در یک مقطعی در جلسه عیرعلنی مجلس یا در نشست‌های نخبگانی یا اعلام عمومی مذاکرات اطلاع رسانی شده است.

وی تصریح کرد: باور داریم که اطلاع رسانی به موقع و تنویر افکار عمومی می‌تواند به پیشرفت کار کمک کند.

حضور امنیت ساز ایران در منطقه

وی افزود: حضور ما در منطقه حضور امنیت‌ساز است. به میزانی که حضور جمهوری اسلامی ایران در منطقه توانسته امنیت در منطقه ایجاد کند، نقش اقتصادی ما به آن میزان نیست و ما باید این میزان برای کار اقتصادی و تجاری که از زمینه‌ها و بستر‌هایی که می‌تواند بسیار موثر باشد برای روابط جمهوری اسلامی ایران انجام دهیم.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران در اجرای برنامه ۲۵ ساله‌ای که بین ایران و چین امضا شده است و در راستای همکاری‌های بسیاری که تاکنون با کشور چین داشته‌ایم باز هم مصمم هستیم و به هیچ عنوان ارتباط با کشور چین را متأثر از فضا‌های بین‌المللی و مسائل دیگر نکنیم.

رئیسی اظهار کرد: این یک ارتباطی کاملا مستقل بین جمهوری اسلامی ایران و کشور جمهوری خلق چین است که این ارتباط در حوزه‌های مختلف به ویژه حوزه‌های تجاری و اقتصادی میان دو کشور برقرار است و باید توسعه پیدا کند و دو کشور مصمم هستند بر اینکه این ارتباط توسعه پیدا کند.

وی تصریح کرد: نسبت به ارتباط با شانگ‌های ما در اجلاس گذشته که در دوشنبه برگزار شد به عضویت شانگ‌های درآمدیم لیکن این عضویت مقدماتی دارد که آن اسنادی است که قبل از عضویت ما در شانگ‌های به تصویب رسیده و این اسناد باید مورد توجه جمهوری اسلامی ایران قرار بگیرد و سند‌ها به تایید کشور ما برسد.

رئیس‌جمهوری یادآور شد: این اسناد بررسی شده است و در اجلاس جدید که در ازبکستان برگزار خواهد شد، در آنجا اعلام خواهد شد. اسنادی که مورد توجه بوده است را مرور کرده‌ایم در مورد مواردی که باید مورد تایید قرار بگیرد، اقدام شده است و این عضویت در آنجا به صورت رسمی‌تر از گذشته اعلام خواهد شد. البته قبلاً هم عضویت بوده لیکن عضویت موکول بوده به این اسنادی که باید مورد بررسی قرار میگرفته است.

رئیسی گفت: از نظر ما عضویت ما در شانگ‌های و اکو و همکاری‌های بین‌المللی به ویژه ارتباط با همسایگان بسیار اهمیت دارد. ما بنای تعادل در ارتباط با همه کشور‌ها را داریم و این تعادل و توازن همواره در دستور کار ما در سیاست خارجی به ویژه نسبت به کشور‌های همسایه و کشور‌های دوست قرار دارد.

سلاح هسته‌ای در دکترین جمهوری اسلامی ایران جایی ندارد

رئیس‌جمهور درباره برخی زیاده‌خواهی رژیم صهیونیستی درباره برنامه هسته‌ای ایران و واکنش جمهوری اسلامی در این زمینه گفت: صنعت و توانایی هسته‌ای حق جمهوری اسلامی و ملت ایران است و بار‌ها هم اعلام کردیم سلاح هسته‌ای در دکترین جمهوری اسلامی جایی ندارد. رهبر معظم انقلاب هم آن را حرام اعلام کردند. دولت و مسئولان هم از نظر شرعی و سیاست خارجی بار‌ها اعلام کردند که سلاح هسته‌ای جایی در سیاست ایران ندارد.

رئیس قوه مجریه ادامه داد: صنعت هسته‌ای ایران در کشاورزی، نفت و گاز و پزشکی و بسیاری دیگر از صنایع مورد نیاز و استفاده است. رژیم صهیونیستی از ابتدا هم نمی‌خواست ایران به این دانش دست باید. اما امروز برخلاف اراده آن‌ها و مستکبرین این دانش بومی شده و نمی‌توان آن را از ایران گرفت.

وی با اشاره به اینکه ترور دانشمندان هسته‌ای برای توقف این دانش در کشور بود، گفت: ایران با این اقدامات و فتنه‌ها متوقف نشد و هیچ اقدامی از سوی رژیم صهیونیستی ما را در گرفتن این حق متوقف نخواهد کرد.

رژیم صهیونیستی اگر تصمیمی علیه ایران بگیرد، مهلتی برای اقدام ندارد

رئیسی در پاسخ به تهدیدات تل‌آویو، گفت: آیا رژیم صهیونیستی حریف نیرو‌های مقاومت، حریف سنگ آن‌ها و موشک‌های نقطه‌زن آن‌ها شد؟ آیا با این تهدیدات سازگار است؟ می‌تواند امنیت خود را حفظ کند؟ امروز همه شاهدند که علیرغم حبس مردم غزه آن‌ها از خود دفاع می‌کنند، آیا می‌تواند در برابر آن‌ها مقاومت کند؟ چه برسد به سلحشوران ایران.

وی تصریح کرد: اگر می‌توانستند مقاومت کنند چرا شهید سلیمانی را ناجوانمردانه ترور کردند؟ مگر شهید سلیمانی قهرمان مبارزه با تروریسم نبود، چرا از او ترسیدند؟ این وحشت آن‌ها را همه می‌دانند.

وی خطاب به مقامات صهیونیستی افزود: فاصله بین تصمیم و اقدام را ببینید و اگر تصمیم به اقدام علیه ایران بگیرند، شاید مهلتی برای اقدام نداشته باشند و فاصله بین این تصمیم و اقدام نشان می‌دهد که از این رژیم چیزی می‌ماند یا نه؟

اگر یک میلیون شغل در یک سال در کشور ایجاد نشود، شاهد افزایش بیکاری خواهیم بود

رئیسی در پاسخ به سوالی درباره وعده ایجاد یک میلیون شغل در سال گفت: رفع بیکاری یک ضرورت مهم کشور است. وعده من حاکی از نیاز جدی کشور بود و یک وعده انتخاباتی و برای جلب توجه نبود. اگر یک میلیون شغل در یک سال در کشور ایجاد نشود، شاهد افزایش بیکاری خواهیم بود.

رئیس جمهور با اشاره به تامین چهار میلیون مسکن در پایان دوره چهار ساله دولت، اضافه کرد: نیاز به یک میلیون مسکن در سال نیاز اصلی کشور است. سال‌های قبل که ۲۵۰ هزار یا ۳۰۰ هزار یا نهایتاً ۴۰۰ هزار مسکن در سال ایجاد شده است، در آن سال‌ها ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار عقب‌ماندگی وجود دارد. نگرانی امروز مردم در حوزه تامین مسکن به دلیل آن عقب‌ماندگی‌ها است. باید سالانه یک میلیون مسکن ایجاد می‌شد، اما ایجاد نشد.

رئیس دولت سیزدهم با تأکید بر اینکه ساخت ۲۰۰ هزار مسکن روستایی و ۸۰۰ هزار مسکن روستایی، نیاز کشور قطعی است، اظهار داشت: علاوه براین، مصوبه قانونی مجلس شورای اسلامی در قانون مسکن است.

رئیسی اضافه کرد: از ابتدای دولت، کار برای تامین مسکن شروع شد. من در ایام انتخابات گفتم که مسکن نیاز به چند چیز دارد؛ اول زمین است که مهم‌ترین بخش است. در حاشیه شهر‌ها زمین‌های دولتی و رها شده داریم که می‌توان از آن‌ها در جهت تامین مسکن استفاده کرد.

تمام مصالح مورد نیاز برای ساخت مسکن در داخل ساخته می‌شود

رئیس جمهور ادامه داد: دومین نیاز برای تامین مسکن مربوط به مصالح است؛ تمام مصالح مورد نیاز برای ساخت مسکن در داخل ساخته می‌شود و از این جهت هم مشکلی وجود ندارد و تسهیلات لازم در اختیار دولت است.

رئیس قوه مجریه افزود: زمین‌های مناسب برای ۱ میلیون و ۲۵۰ هزار مسکن شناسایی شده است؛ لذا کار مسکن‌سازی در بخش‌های مختلف کشور آغاز شده است. البته این کار هم در پرداخت تسهیلات و هم در بخش‌های دیگر، تسریع شود.

در وعده ساخت مسکن تجدیدنظر نمی‌کنیم

رئیس دولت سیزدهم بیان داشت: البته ما وقتی صحبت از ساخت مسکن می‌کنیم به این معنی نیس که همه توسط دولت ساخته شود؛ بخش خصوصی هم باید پس لز پرداخت تسهیلات به مار گرفته شوند. در جلسه‌ای که زوج‌های جوان نیز حضور داشتند گفتم که تعاونی‌هایی تشکیل دهند و زمین را از وزارت راه و شهرسازی بگیرند و مشغول به ساخت و ساز شوند. ما در آنچه وعده کردیم، تجدید نظر نخواهیم کرد و ۴ میلیون مسکن در ۴ سال قابل اقدام است و ما مصمم هستیم.

رئیس جمهور اضافه کرد: اولین بازدید من پس از سفر‌های استانی از وزارت راه و شهرسازی بود. دلیل آن هم اهمیت موضوع مسکن بود. ساخت مسکن همواره در دستور کار ما بوده است و ما آن را دنبال میکنیم که در این زمینه کمک بخش خصوصی و مردم می‌تواند راهگشا باشد.

رئیس دولت سیزدهم بیان داشت: بر اساس آمار در ۶ ماهه دوم سال ۱۴۰۰ و ۵ ماهه اول سال ۱۴۰۱، ۹۷۰ هزار شغل ایجاد شده است. اما ما این تعداد را کافی نمی‌دانیم. اگر موانع برطرف شود، زمینه ایجاد کار بسیار زیاد است. در همین راستا، کارخانه‌های تعطیل و نیمه تعطیل بازگشایی شد؛ بنابراین زیرساخت آن موجود است و نیازی نیست که ما کارخانه بسازیم؛ فقط لازم است موانع برطرف شود.

رئیسی گفت: پس این کار هم در سال اول آغاز شده است و ان‌شاءالله ما بتوانیم در سال‌های بعد گزارش این اقدامات را به مردم بدهیم و در وعده و پیمان خود تجدید نظر نخواهیم کرد.

برای برداشتن تحریم‌ها میز مذاکره را ترک نکردیم

وی در پاسخ به سوالی در مورد اینکه شما در مورد فعالیت در حوزه خنثی‌سازی تحریم‌ها و رفع تحریم‌ها وعده دادید، با این نرخ تورم بالا در ایران باور دارید خنثی سازی تحریم‌ها موثر بوده است و آیا به دیپلماسی برای رفع تحریم‌ها باور دارید، گفت: خنثی سازی تحریم‌ها را دنبال می‌کنیم و قرارگاهی با مدیریت معاون اول رییس جمهور برای آن تشکیل دادیم. هم‌چنین رفع تحریم‌ها را با وزارت خارجه و از طریق مذاکرات دنبال می‌کنیم. در خنثی سازی تحریم‌ها خیلی از تحریم‌هایی که ما را محدود می‌کرد، محقق نشد و محدودیتی را برای خود در این رابطه به رسمیت نمی‌شناسیم.

وی افزود: سطح تعامل ما با کشور‌های منطقه تا ۵ برابر افزایش یافته است و صادرات نفت ما امروز در وضعیتی است که احساس می‌کنیم باید آنچه در توان داریم را بگذاریم و چه صادرات نفتی و غیرنفتی را ادامه می‌دهیم.

رئیس جمهور همچنین در مورد پول‌های بلکوه شده ایران گفت: نسبت به بلوکه کردن پول‌های ایران که اقدامی ظالمانه و غیرقانونی است برخی پول‌ها را آزاد کردیم و برخی با اقدمات غیرقانونی آمریکا در محدودیت است. برای برداشتن تحریم‌ها ما میز مذاکره را ترک نکردیم، مذاکره برای رفع تحریم هاست و آن‌هایی که به تعهد خود پشت پا زدند باید برگردند و تعهداتشان را عمل کنند. ما تاکیدمان در این مذاکرات رفع تحریم‌هاست.

تا مسائل پادمانی حل و فصل نشود توافق معنا ندارد

وی افزود: مذاکرات هم در همین چارچوب با محوریت رفع تحریم‌ها انجام می‌شود. ما بر راستی آزمایی اطمینان بخش و تضمین‌های اعتماد آفرین در مذاکرات تاکید کردیم. هم‌چنین تاکید داریم که مسائل پادمانی حتما حل و فصل شود و این یک رکن در مذاکرات است و بدون آن سخن از توافق معنا ندارد. توافق باید همراه باشد با حل و فصل مسایل پادمانی و نکاتی که ایران به عنوان راهبرد دنبال می‌کند. ما از تحقق منافع ملت ایران کوتاه نیامده و نخواهیم آمد.

حضور بیگانیان در منطقه امنیت ساز نیست، بلکه مشکل ساز است

رئیس جمهور در بخش دیگری و در پاسخ به سوال خبرنگار یمنی گفت: من هم به مردم یمن درود می‌فرستم و مقاومت و ایستادگی آن را می‌ستایم که با فقر و تنگدستی از وطن و امنیت و ناموس خودشان دفاع می‌کنند و امروز که هفت سال مردم یمن ایستادگی می‌کنند، ما با هرگونه آتش بسی که شکستن محاصره یمن و صیانت از مردم یمن را به همراه داشته باشد موافق هستیم.

وی ادامه داد: رژیم صهونیستی تصور می‌کند با اعلام عادی شدن روابط می‌تواند برای خود امنیت ایجاد کند، اما معتقدیم اینگونه نیست، ضمن اینکه این کار خیانت است به مردم فلسطین از طرف رئیسان این کشورها. قتل عام فلسطینی‌ها را چطور توجیه می‌کنند، کسانی که این روابط را عادی سازی می‌کنند و آن را تشویق به این جنایت‌ها می‌کنند، خودشان را در این جنایت شریک نکردند؟ ما فکر می‌کنیم و تاریخ نشان داده که ظلم پایدار نیست و به طور یقین مردم فلسطین و یمن به حق‌شان می‌رسند و حق از بین رفتنی نیست، مگر این همه سال قرار داد کمپ دیوید و شرم‌الشیخ و اسلو برقرار شد و طرح‌های سیاسی نوشتند توانستند ملت فلسطین را متوقف کنند. عصر‌ها و نسل‌ها بگذرد حق مردم فلسطین و یمن ضایع شدنی نیست.

رئیسی در پاسخ به سوال خبرنگار تلویزیون العربیه قطر درباره گفت‌وگو‌های منطقه‌ای گفت: جمهوری اسلامی ایران ارتباط با همسایگان را دنبال می‌کند و در سال نخست دولت این سیاست همسایگی تثبیت شد و در گام دوم و بعدی این روابط از سطح دوجانبه به چند جانبه و منطقه‌ایی توسعه می‌یابد و ما توسعه ورابط را دنبال خواهیم کرد.

پروژه آب همدان مربوط به ۱۷ سال پیش است که تنها ۱۷ درصد آن تکمیل شده بود

وی ادامه داد: گفت‌وگو‌های درون منطقه‌ای و درباره مسایل منطقه بدون دخالت بیگانگان و خارجیان دنبال می‌شود و حضور بیگانیان را در منطقه امنیت ساز نمی‌دانیم بلکه مشکل ساز می‌دانیم.

رئیس قوه مجریه با اشاره به تخصیص اعتبارات لازم برای سفر‌های استانی رئیس جمهور و زمان آغاز دور دوم این سفرها، اظهار کرد: سفر‌های استانی مصوباتی دارد و مصوبات ناظر به نیاز‌های ضروری استان است؛ نه همه نیاز‌های آن استان. پروژه‌های نیمه‌تمام در کشور بسیار زیاد است. گاهی مطرح می‌شود که اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام به نام کدام دولت خواهد بود؟ پاسخ این است که مهم نیست اتمام پروژه‌ها به نام چه کسی خواهد بود. قط باید رنج مردم تمام شود.

رئیس دولت سیزدهم اظهار داشت: گاهی در مواردی پروژه‌ها مربوط به ۱۰ تا ۱۵ سال قبل است. پروژه آب همدان مربوط به ۱۷ سال پیش است که تنها ۱۷ درصد آن تکمیل شده بود. ۶۰ درصد کار ظرف این مدت کوتاه انجام گرفت. پس قرار ما این است مصوباتی که ناظر بر نیاز ضروری استان‌ها است و بیش از ۴ هزار و ۵۰۰ مصوبه در استان‌های مختلف مطرح است که با مدیریت مسئول مربوطه و نظارت استاندار و معاون اجرایی رئیس جمهور اجرایی می‌شود. ما این مصوبات را در جمع رسانه‌های مطرح کردیم.

بیش از ۴ هزار و ۵۰۰ مصوبه در استان‌های مختلف تصویب شده که باید اجرایی شوند

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: ما مصمم هستیم که مصوبات سفر را دنبال کنیم و مصوبات ما در اولین سفر استانی خوزستان به نتیجه خواهد رسید و موارد دیگر هم در حال دنبال شدن است.

رئیسی افزود: کاری که در شهر کرد انجام شد، ممکن بود ماه‌ها طول بکشد، اما کار جهادی باعث شد این کار یک هفته‌ای به سامان رسید و کار به همین شکل ادامه پیدا کرد. ما از تخصیص اعتبار برای موصوبات و اقدام برای اجرایی کردن مصوبات نگرانی نداریم و دفتر رئیس جمهور پیگیر مصوبات است که با تاخیر و عقب‌ماندگی مواجه نشود.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: تخصیص اعتبار برای سفر‌هایی که تا پایان سال ۱۴۰۰ انجام شد، صورت گرفته است و به برخی سفر‌های ۱۴۰۱ تخصیص اعتبار شده است و برخی به مرور زمان، انجام می‌شود که بعد از ماه‌های ابتدایی سال، با بهتر شدن وضع بودجه اوضاع بهتر می‌شود.

دستگاه‌ها موظفند تا آخر شهریورماه به پنجره ملی هوشمند متصل شوند

رئیس جمهور در پاسخ به سوالی مبنی براینکه دولت برای پنجره ملی هوشمند چه اقداماتی را انجام داده است، گفت: دولت الکترونیک باید تاکنون شکل می‌گرفت، اما ما درصدی عقب‌ماندگی داریم. امروز صحبت از دولت هوشمند است که هم ضرورت و هم الزام قانون است. همه دستگاه‌ها باید از این امر بهره‌مند شوند.

وی افزود: این کار یک ضرورت اجتناب ناپذیر است. ۳۰ دستگاه تاکنون متصل شده‌اند و دستگاه‌های دیگر تا آخر شهریورماه موظفند که متصل شوند که این کار در زمان خود صورت خواهد گرفت. ما موظفیم که بایدهای قانونی در این زمینه رعایت شود و تا پایان مهلت قانونی این امر انجام می‌شود.

با رئیس‌جمهور آمریکا دیدار نخواهم کرد

رئیس قوه مجریه پاسخ به سوالی در مورد امکان دیدار با رئیس‌جمهور آمریکا گفت: در نشست قبلی در پاسخ به سوالی مشابه گفتم خیر. یک بار دیگر خیر را تکرار می کنم که هیچ فایده‌ای برای ملاقات با بایدن نه برای ایران و نه برای ملت ایران وجود ندارد؛ برنامه‌ای برای چنین ملاقاتی وجود ندارد و نخواهد داشت.

حجت‌الاسلام رئیسی در پایان این نشست به مولفه‌های توافق پایدار اشاره کرد و گفت آنچه در توافق مدنظر است نخست، تضمین‌های اطمینان آور، راستی آزمایی عینی و عملی نسبت به رفع تحریم‌ها، سوم رفع تحریم‌ها به صورت معنادار و پایدار و چهارم بسته شدن ادعاهای سیاسی در رابطه با پادمان است.

بر اساس آمار در یکسال اخیر رئیس‌جمهور به‌طور میانگین هر ۱۲ روز در یک گفت‌وگو یا نشست خبری شرکت کرده‌ است.

همچنین رئیس‌جمهور در مدت یک سال تاکنون در ۶ گفت و گوی زنده تلویزیونی با مردم حضور یافت که نخستین آن ۱۳ شهریور ماه ۱۴۰۰ و آخرین آن در تیرماه امسال بوده است.