محمدعلی ثابت قدم شهردار رشت خواهد شد؟!
محمدعلی ثابت قدم شهردار رشت خواهد شد؟!
خزر: ثابت قدم البته که متفاوت از علوی است و در صورت انتخابش به عنوان شهردار رشت، هزینه برکناری او برای شورانشینان به مراتب بیشتر خواهد بود. آن هم برای شورایی که هنوز نتوانسته در جریان استیضاح علوی، بخش وسیعی از افکار عمومی را اقناع کند. 

به گزارش خزرآنلاین، چندی پیش بود که رییس شورای شهر رشت خبر از اعلام فراخوان انتخاب شهردار بعدی تا یک هفته آینده داد و گفت: شورای ششم تمام تلاش خود را خواهد کرد تا افرادی که توانایی لازم دارند، مشخص شوند.

اگرچه از آن یک هفته، چندین هفته دیگر هم سپری شد و خبری از فراخوان نشد، اما کیست که نداند بخش اعظمی از داوطلبان تصدی بر کرسی شهرداری رشت هیچگاه منتظر صدور فراخوان نمانده و رایزنی های خود را با اعضای شورا، چه بسا از همان نخستین ساعات خالی ماندن این منصب آغاز خواهند کرد.

 طرح نام های مختلف برای تصدی بر شهرداری رشت که به لطف عدم صدور فراخوان، فعلا در حد شنیده باقی مانده، شاهدی بر همین مدعاست. 

گمانه زنی هایی که البته خالی از نام محمدعلی ثابت قدم، شهردار اسبق رشت نیست و دامنه ای از برخی شهرداران پیشین رشت (حتی سید محمد احمدی شهردار مستعفی رشت) را هم در بر می گیرد. اما انتخاب ثابت قدم بعنوان شهردار رشت را باید تا چه اندازه جدی گرفت؟

 در پاسخ به این سوال باید گفت ظواهر امر، حکایت از علاقه ثابت قدم به مقوله مدیریت شهری دارد. ۲ بار تصدی بر کرسی شهرداری رشت و سپس ناکامی اش در رسیدن به کرسی شهرداری انزلی و کمی قبل تر ، انتخابش بعنوان شهردار گرگان که البته با عدم تایید صلاحیت او همراه شد، همه و همه نشان می دهد که نباید لیست گزینه های محتمل تصدی بر شهرداری رشت را خالی از نام او منتشر کرد.

 ارتباط حسنه ثابت قدم با برخی چهره های متنفذ، از یک سو و روی خوش بعضی مدیران رسانه های خبری برای ظهور دوباره وی در عرصه مدیریت شهری، از سوی دیگر، از جمله عواملی است که می تواند راه را برای بازگشت ثابت قدم به شهرداری رشت هموار سازد.

 اما اینکه شهردار اسبق رشت پس از دو دورخیز نافرجام گذشته خود در گرگان و انزلی خواهد توانست قله شهرداری رشت را فتح کند یا نه، موضوعی است که مستقیما به طیف اکثریت شورا بستگی دارد. اکثریتی که با پرداخت هزینه فراوان توانسته علوی را از پروسه مدیریت شهری حذف کند و کمیسیون های شورا را به دست بگیرد. همان اکثریتی که بارها بر انقلابی گری و انقلابی ماندن تاکید داشته و تامین منافع عمومی شهر و شهرداری را خط قرمز خود خوانده است.

 هر چه که هست، بازگشت مجدد ثابت قدم به شهرداری رشت را اگر نتوان نوعی برگشت به عقب برای شورای ششم به حساب آورد، بی شک باید آغازی بر بروز اتفاقات جدید دانست. اتفاقاتی شاید از جنس دوری از اکثریت و پناه بودن به آغوش اقلیت. دقیقا مانند همان سناریویی که پس از انتخاب علوی اتفاق افتاد و او که با حمایت های بی بدیل عباس نژاد و نوری هریس بر کرسی شهرداری رشت تکیه زده بود، در تضادی آشکار، خواسته یا از جبر زمانه، به آغوش اقلیت پناه برده و سرانجام، هم خودش از شهرداری رشت کنار رفت و هم اقلیت شورا را بی نصیب از مناصب ریاستی کمیسیون ها نمود.

ثابت قدم البته که متفاوت از علوی است و در صورت انتخابش به عنوان شهردار رشت، هزینه برکناری او برای شورانشینان به مراتب بیشتر خواهد بود. آن هم برای شورایی که هنوز نتوانسته در جریان استیضاح علوی، بخش وسیعی از افکار عمومی را اقناع کند. 

 این روزها شهرداری رشت در آرامش به سر می برد و کارها به صورتی روتین به پیش می رود. اما آیا این آرامش را باید آرامش قبل از طوفان دانست؟ این سوالی است که پاسخش را به زودی اکثریت شش نفره مشخص خواهد نمود.