سعید محمد یا صولت مرتضوی! کدامیک تصمیم گیر نهایی در منطقه آزاد انزلی خواهند بود؟
سعید محمد یا صولت مرتضوی! کدامیک تصمیم گیر نهایی در منطقه آزاد انزلی خواهند بود؟
خزر: طی روزهای گذشته، نام عیسی فرهادی بیش از پیش برای تصدی بر منطقه آزاد انزلی مطرح شده است. مردی که به اذعان برخی رسانه ها از تجربه مدیریتی بالا برخوردار بوده و گزینه مناسبی برای تصدی بر منطقه آزاد انزلی به شمار می رود.

به گزارش خزرآنلاین، اگرچه این ادعا، دور از واقعیت نبوده و نگاهی گذرا به سوابق فرهادی بخصوص سابقه سال ها فرمانداری در تهران هم موید این مطلب است اما آیا تجربه، تنها فاکتور نقش آفرین در انتصاب احتمالی عیسی فرهادی بر راس منطقه آزاد انزلی خواهد بود؟

 واکاوی روابط عیسی فرهادی و صولت مرتضوی!

 سید صولت مرتضوی باباحیدری، معاون اجرایی رئیس‌جمهور و سرپرست نهاد ریاست جمهوری است. وی زاده استان چهارمحال و بختیاری بوده و در سوابق خود، ریاست سازمان اموال و املاک بنیاد مستضعفان کشور، استانداری خراسان جنوبی و معاونت سیاسی وزارت کشور را دارد.

 از سوی دیگر، عیسی فرهادی هم زاده استان چهارمحال و بختیاری و اصطلاحا هم استانی صولت مرتضوی است. جالب آن که در برهه ای که صولت مرتضوی، کرسی استانداری خراسان جنوبی را در دست داشت، عیسی فرهادی معاون سیاسی او بود و حتی پس از انتصاب صولت مرتضوی به عنوان معاون سیاسی وزیر کشور، عیسی فرهادی، جایگزین وی در کرسی سرپرستی استانداری خراسان جنوبی شد.

 البته با دقت در سوابق صولت مرتضوی مشخص می شود، وی سال ها قبل و قریب به ۲ سال فرماندار بیرجند هم بوده است. همان فرمانداری ای که از قضا مدتی بعد، عیسی فرهادی کرسی سرپرستی اش را در دست گرفت. به طرز جالبی، این تناسب در خصوص فرمانداری لردگان هم تکرار شده و هم عیسی فرهادی و هم صولت مرتضوی، هر دو زمانی فرماندار لردگان بوده اند.

 نکته قابل تامل دیگر آنکه پس از شکل گیری استان البرز، عیسی فرهادی به عنوان اولین استاندار استان البرز در سال ۱۳۸۹ انتخاب می شود. وی همچنین در سال ۱۳۹۱ به عنوان معاون استاندار و فرماندار تهران منصوب می گردد. این انتصابات هم، زمانی رخ می دهد که صولت مرتضوی، معاون سیاسی وزیر کشور بوده و به واسطه جایگاه حقوقی خود، نقش غیرقابل انکاری را در انتصاب استانداران و فرمانداران شهرستان های مهم ایفا می کرده است.

با این تفاسیر، احتمالا باید گفت عیسی فرهادی از دیرباز روابط حسنه ای با صولت مرتضوی داشته و اصطلاحا از گزینه های مورد وثوق او می باشد. شاید همین وثاقت، راه را برای جلوس فرهادی بر کرسی منطقه آزاد انزلی هموار ساخته و مخالفت های برخی نمایندگان و هشدار بعضی رسانه ها مبنی بر انتصاب یک گزینه غیربومی برای تصدی بر منطقه آزاد انزلی راه به جایی نبرد!

هر چه که هست، کرسی مدیرعاملی منطقه آزاد انزلی مدت ها به دستان مدیران بومی سپرده شده و انتصاب عیسی فرهادی اگر رخ دهد، خط پایانی بر این رویه خواهد بود. به خصوص آنکه در سوابقی که از عیسی فرهادی در رسانه ها منتشر شده، نشانه ای از مدیریت در مناطق آزاد به چشم نمی خورد.

 حالا فقط باید منتظر ماند و دید فرهادی می تواند علیرغم مخالفت های برخی نمایندگان و در تضاد با رویکرد غالب بومی گزینی مدیران در استان، مدیرعامل جدید منطقه آزاد لقب بگیرد؟ این سوالی است که پاسخش به زودی مشخص خواهد شد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
۰/۵ (۰ نظر)