رشته ها و محتوای درسی موجود، پاسخگوی نیاز جامعه نیست/ به دنبال راه اندازی مدارس عالی مهارت هستیم
رشته ها و محتوای درسی موجود، پاسخگوی نیاز جامعه نیست/ به دنبال راه اندازی مدارس عالی مهارت هستیم
خزر: دکتر محمد دوستار رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان عصر امروز طی نشستی با خبرنگاران استان، ضمن گرامیداشت یاد شهیدان رجایی و باهنر و هفته دولت گفت: هفته دولت بهانه‌ایست برای دولت‌مردان که بخشی از فعالیت خودشان را از طریق خبرنگاران به سمع و نظر مردم برسانند. خبرنگاران مطالبه‌گران واقعی و رابط بین مردم و مسئولین هستند که از زحمات آنان باید تجلیل کرد.

 به گزازش خزرآنلاین، دوستار با اشاره به اینکه دانشگاه آزاد مولود انقلاب اسلامیست افزود: دانشگاه آزاد در طول ۴۰ سال فعالیت خود توانسته است خدمات ارزنده‌ای در حوزه آموزشی و ارتقای رتبه علمی کشور در جهان ارائه کند.

وی ضمن اشاره به اینکه دانشگاه طبق سند تحول و تعالی پیش میرود گفت: دانشگاه آزاد خود را محصور به مرزهای دانش نکرده و نسبت به فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی و بحث اشتغال فارغ‌التحصیلان نیز خود را مسئول میداند.

دوستار افزود: در حوزه مهدویت ابهامات و سوالات زیادی توسط معاندین در شبکه‌های مجازی ایجاد میشد که دانشگاه آزاد به عنوان متولی، در ۳۱ استان دبیرخانه مهدویت برپا کرد. این دبیرخانه در استان گیلان نیز از سال ۱۴۰۰ برپا شد و مورد تمجید مسئولان هم قرار گرفت. امسال نیز همایش ملی مهدویت برگزار خواهد شد که تعهد داریم ۱۰۰۰ مقاله و کتاب در این زمینه منتشر کنیم.

دوستار ادامه داد: در زمینه اشتغال فارغ‌التحصیلان اقدامات مختلفی صورت گرفته است. یکی از آنها راه‌اندازی دانشکده مهارت و کارآفرینی‌ست.

دوره‌های مهارتی مختلفی بر اساس نیاز زیست بوم منطقه در رشته‌های موردنیاز برگزار میشود.

وی افزود: ما طرحی را به نام طرح پویش دنبال میکنیم که در نوع خود میتواند نوآوری باشد. در این طرح با صنایع و سازمان‌های مختلف وارد مذاکره شده و نفاهم‌نامه‌هایی امضا کردیم. هدف، شناسایی رشته‌های موردنیار و سپس اعزام دانشجو به آن صنعت و اشتغال وی میباشد.

اگر آن صنعت به دانشجو نیاز داشت او را جذب میکند در غیراین صورت دانشجو مهارت جدیدی یاد گرفته است که میتواند کسب و کار خود را راه‌اندازی کند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان گیلان گفت: بحث دیگر، انجام پژوهش‌های کاربردی برای سازمان‌هاست.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه به دنبال کاهش شکاف‌ها با سازمان‌هاست افزود: امروزه برخلاف گذشته این دانشگاه است که به دنبال صنایع و سازمان‌ها رفته و با آنها به ایده پردازی و مباحثه میپردازد.

وی ادامه داد: بحث دیگر نظام موضوعات است که استان گیلان متولی نظام موضوعات گردشگری کل کشور می‌باشد. دانشجوهای ارشد و دکترا میتوانند با مراجعه به سامانه دانشگاه این موضوعات را پیدا کرده و پایان‌نامه‌های خود را جهت بدهند و همچنین از مزایایی هم برخوردار شوند.

رئیس دانشگاه آزاد استان گفت: تلاش ما بر این است که انتخاب اول خانواده‌ها باشیم. روند جذب دانشجو در این دو سال سیر صعودی داشته و همچنین مدارس ما هم در سال گذشته ۱۶ درصد افزایش دانش‌آموز داشته‌اند.

دوستار با بیان اینکه تحصیل در قالب سنتی امکان‌پذیر نیست افزود: رشته‌ها و محتوای درسی موجود، پاسخگوی جامعه نیست. مانند رشته کشاورزی که با فناوری‌های نوین مرتبط نیست. دانشگاه به تاسیس دانشگاه‌های موضوعی پرداخته که دانشکده کشاورزی دقیق نیز به زودی در گیلان تاسیس خواهد شد.

وی بیان کرد: ما به دنبال راه‌اندازی مدارس عالی مهارت نیز هستیم. در این زمینه با اداره کار و فنی و حرفه‌ای تفاهم‌نامه امضا کرده‌ایم تا پس از آموزش برای دانشجویان گواهی مشترک صادر کنند. تقریبا ۴۰ نوع مهارت در گیلان آموزش داده خواهد شد.

دوستار در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر افزایش شهریه دانشگاه آزاد گفت: با توجه به روند تورم کشور و میزان افزایش حقوق‌ها، ما نیز افزایش شهریه خواهیم داشت. پیش‌بینی ما ۲۵ تا ۳۰ درصد افزایش هست که بسته به نوع رشته و شهرستان متغیر میباشد.