خانوارها فقط چند لامپ اضافه را خاموش کنند/ احداث ۲ نیروگاه پاک در گیلان
خانوارها فقط چند لامپ اضافه را خاموش کنند/ احداث ۲ نیروگاه پاک در گیلان
خزر: مدیرعامل برق منطقه ای گیلان، با بیان اینکه متوسط مصرف خانوارها ۳۰ کیلووات در شبانه روز است، اضافه کرد: اگر خانوارها تنها ۱۰ درصد معادل ۳۰۰ وات(چند لامپ اضافه) صرفه جویی کنند، شبکه برق سراسری قطعا بدون خاموشی سپری می شود.

به گزارش خزرآنلاین، بهمن داراب زاده، با بیان اینکه ظرفیت اسمی تولید برق در استان گیلان ۲۸۵۵ مگاوات است، اظهار کرد: از این حیث گیلان ۳.۲۵ درصد سبد تولید برق کشور را در اختیار دارد، اما توان عملی استان ۲۵۰۰ مگاوات است.

وی شرایط نیروگاه های استان را مطلوب دانست و افزود: شرکت برق منطقه استان طرح ها و پروژه های مصوب از جمله احداث پست های انتقال و توزیع و فوق توزیع و خطوط انتقال دارد که با اعتباری بالغ بر ۱۰۰۰ میلیارد تومان در درازمدت انجام می شود.

مدیرعامل شرکت سهامی برق منطقه ای گیلان در گفت وگوی خبری باران، با اشاره به اجرای طرح های اضطرای سالانه، عنوان کرد: هر سال پیک تابستان را داریم و باید نسبت به افزایش ظرفیت پست ها و ترانس ها اقدام کنیم و لذا در سال جاری هشت پروژه برای افزایش ظرفیت پست ها در نقاط مختلف استان داریم که تاکنون شش پروژه به اتمام رسیده و در حال بهره برداری است و دو پروژه دیگر به زودی وارد چرخه بهره برداری می شود و به افزایش ضریب پایداری شبکه کمک می کند تا تابستان را پشت سر بگذاریم.

داراب زاده با بیان اینکه گیلان به لحاظ زیرساخت های تولید و توزیع و شبکه برق وضعیت خوبی دارد، گفت: شبکه برق پایایی داریم و در تولید برق هم وضعیت مطلوب است.

وی با اشاره به همکاری خوب مردم و صنایع استان در مدیریت شبکه برق، تصریح کرد: خوشبختانه امسال خاموشی نداشتیم و با همین روند می توانیم تابستان را بدون قطعی و خاموشی برنامه ریزی شده بگذرانیم.

مدیرعامل برق منطقه ای گیلان با بیان اینکه صنعت برق استان در همه شاخص ها جزو شرکت های برتر کشور است و در ارزیابی های توانیر جایگاه خوبی داریم، متذکر شد: وزارت نیرو برای مدیریت پیک امسال ۱۰۰ برنامه راهبردی و عملیاتی در دست اقدام دارد که در بخش ها و سطوح مختلف در حال اجراست.

وی با اشاره به ابلاغ سهمیه مشخص به استان ها و صنایع، خاطرنشان کرد: با همکاری خوب صنایع هم تولید در استان ادامه داشته است و هم در ساعات پیک با خاموشی بخش خانوار مواجه نشدیم. البته از ساعت ۱۲ شب الی ۸ صبح محدودیت مصرف نداریم و صنایع می توانند انرژی لازم را مصرف کنند.

داراب زاده، با بیان اینکه صنایع از ساعت ۸ الی ۱۱ صبح  و بعد از ظهرها با ضریب سهمیه می توانند مصرف کنند، افزود: صنایع در ساعات پیک یعنی ۱۲ ظهر الی ۶ عصر و هشت الی ۱۲ شب باید مصرف را به حداقل برسانند که تاکنون همین اتفاق افتاده است.

وی ۱۴ تیر ۱۴۰۰ را اوج مصرف برق در گیلان دانست و عنوان کرد: براساس پیش بینی ها هفته جاری و هفته آینده احتمالا اوج مصرف تکرار می شود و روزهای گرمی در استان و کشور خواهیم داشت و لذا افزای مصرف برق رخ می دهد. در این راستا باید مدیریت مصرف را در غالب سه کلیدواژه «به جا»، «به اندازه» و «به موقع» تعریف کنیم.

مدیرعامل برق منطقه ای گیلان، از خانوارها خواست استفاده از وسائل پر مصرف برقی را به ساعات پایانی شب، اوایل صبح و یا روزهای تعطیل موکول کنند و گفت: مصرف وسائل پر مصرف در پیک از نظر اقتصادی هم برای خانوار مطلوب نیست.

وی با بیان اینکه متوسط مصرف خانوارها ۳۰ کیلووات در شبانه روز است، اضافه کرد: اگر خانوارها تنها ۱۰ درصد معادل ۳۰۰ وات(چند لامپ اضافه) صرفه جویی کنند، شبکه برق سراسری قطعا بدون خاموشی سپری می شود.

داراب زاده، استفاده از انرژی های تجدیدپذیر را در دستور کار شرکت برق منطقه ای دانست و عنوان کرد: گیلان با حدود ۲۲۰ مگاوات تولید برق از انرژی های تو سهم ۱.۶ درصدی در کشور دارد.

مدیرعامل برق منطقه ای گیلان، با اشاره به ظرفیت خوب گیلان در انرژی های خورشیدی و بادی، متذکر شد: علیرغم تصور عمومی مبنی بر ابرناکی گیلان، مستعد نیروگاه خورشیدی هستیم و لذا ساختگاه پنج نیروگاه خورشیدی را در استان معرفی کردیم که مجموعا ۴۵ مگاوات تولید می کند.

وی این نیروگاه ها را فعلا در جنوب استان به واسطه اقلیم مناسب دانست و بیان کرد: در گام اول دو نیروگاه در رودبار و لوشان با ورود سرمایه گذاران بخش خصوصی احداث می شود و تا پایان سال شاهد تولید ۱۰ مگاواتی خواهیم بود.

داراب زاده سوخت اول در نیروگاه ها را گاز دانست که در تابستان مشکلی ندارد و خاطرنشان کرد: در فصل زمستان محدودیت هایی در تامین گاز داریم و لذا اغلب نیروگاه ها از سوخت دوم که گازوییل است استفاده می کنند و لذا از هم اکنون برای پر شدن مخازن گازوییل نیروگاه ها اقدام کردیم.

وی سوخت نیروگاه ها را فسیلی دانست و یادآور شد: به ازای هر کیلووات ساعت برق ۹۰۰ گرم گازهای آلاینده وارد جو می شود و لذا اگر مدیریت مصرف برق اتفاق بیفتد، نسبت به انتشار گازهای آلاینده نیز گام مثبت برداشتیم. البته باید به سمت انرژی های نو و پاک برویم که اصلا آلایندگی ندارد.