منطقه آزاد انزلی به یک بنگاه اقتصادی تبدیل شده | تمرکز بر شاخص‌های توسعه دریا محور
منطقه آزاد انزلی به یک بنگاه اقتصادی تبدیل شده | تمرکز بر شاخص‌های توسعه دریا محور
خزر: اعضای هیأت رییسه شورای هماهنگی روابط عمومی دستگاه‌های اجرایی استان گیلان در دیدار با مهندس علی اوسط اکبری مقدم، در خصوص فرصت‌ها و چالش‌های این سازمان و منطقه در حوزه‌های مختلف به اظهار نظر و گفتگو پرداختند.

به گزارش خزرآنلاین، اعضای هیأت رییسه شورای هماهنگی روابط عمومی دستگاه‌های اجرایی استان گیلان در دیدار با مهندس علی اوسط اکبری مقدم، در خصوص فرصت‌ها و چالش‌های این سازمان و منطقه در حوزه‌های مختلف به اظهار نظر و گفتگو پرداختند.

رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در این دیدار با بیان اینکه منطقه آزاد انزلی و مناطق آزاد در اصل موتور محرک اقتصاد استانی و ملی در عرصه بین المللی می‌باشند؛ اظهار داشت: در این میان ظرف سال‌های اخیر منطقه آزاد انزلی و سایر مناطق آزاد کشور به یک بنگاه اقتصادی تبدیل شده، موضوعی که متأسفانه در افکار عمومی و نهادهای اجرایی شناخته نشده و این در حالی است که در سطح جهانی، مناطق آزاد می‌توانند سهم بسیاری در معادلات فرامنطقه‌ای اقتصادی کشور ایفا نمایند.

وی با بیان اینکه متأسفانه مناطق آزاد کشورمان در مقایسه با نمونه‌های جهانی، از جایگاه واقعی و در شأن ظرفیت‌های خود برخوردار نبوده و خود را در سطح ملی و استانی تثبیت نکرده اند، اضافه کرد: به طور مثال به دلیل‌عدم شناخت دقیق از شرایط و شاخص‌هایی که یک نقطه به عنوان منطقه آزاد انتخاب می‌شود، در کشورمان ایجاد منطقه آزاد در شهرستان‌های همجوار یک منطقه آزاد مورد توجه قرار می‌گیرد موضوعی که به کاهش سهم مناطق آزاد موجود از بازارهای داخلی و منطقه‌ای ختم می‌شود.

اکبری مقدم رویکرد کنونی سازمان متبوع خود را تمرکز بر شاخص‌های توسعه دریا محور عنوان کرد که با تکمیل راه آهن، اولویت ترانزیتی نیز در این منطقه جایگاه ویژه‌ای پیدا می‌کند، و افزود: با عنایت به حجم محدود کالاهای در حال مبادله در دریای خزر باید رویکرد خود را به سمت بهره برداری از فرصت‌ها ومزیت‌های کریدورهای بین المللی معطوف کنیم.

وی با اشاره به ظرفیت‌ها و فرصت‌های متنوع قانونی موجود در زمینه توسعه دریا محور و دست‌یابی به اهداف مناطق آزادعدم اجرای این مواد قانونی و به طور ویژه تفویض اختیار در قالب ماده ۶۵ احکام دائمی توسعه کشور را باعث ایجاد مسئله در فرایند تصمیم گیری و اجرای تصمیمات مدیریتی در محدوده مناطق آزاد عنوان کرد و گفت: از سوی دیگر سازمان‌های عامل مناطق آزاد نیز باید این ظرفیت را در خود ایجاد نمایند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی خواستار همکاری نهادهای استان در مسیر شاخت دقیق از فرصت‌ها و چالش‌های پیش روی این منطقه شد و تصریح کرد: باید تعریف مشخص و واحدی از منطقه آزاد در سطح استان و کشورمان ایجاد کرد و در این زمینه راهبرد اطلاع‌رسانی و نقش روابط عمومی ها، از جایگاه ویژه‌ای برخوردار می‌باشند چراکه شفافیت در اطلاع‌رسانی زمینه پذیرش فرصت‌ها و یا چالش‌ها از سوی افکار عمومی است.

در این نشست، مهدی کاظمیان، امیر حسین کبیری، قاسم مصفا، رضا محبی، سید رضا علوی، مهرداد ورزلدوست و شاهین جهانگیری بعنوان اعضای هیأت رییسه شورای هماهنگی روابط عمومی‌های استان هر کدام به بیان نقطه نظرات خود در محورهایی همچون تعامل بیشتر میان دستگاه‌های اجرایی گیلان، تصریح بر ظرفیت و مزیت بودن منطقه آزاد انزلی برای استان، لزوم بهره گیری حداکثری از فرصت‌های ارتباطی با کشورهای منطقه اوراسیا و الگو برداری سایرنهادهای استانی از جایگاه حرفه‌ای تعریف شده برای روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد انزلی؛ پرداختند.

گفتنی بازدید از ظرفیت‌های بندری (مجتمع بندری کاسپین) و گردشگری (آکواریوم و مارینا) از برنامه‌های هیأت رییسه شورای هماهنگی روابط عمومی‌های استان گیلان در منطقه آزاد انزلی بود.

منطقه آزاد انزلی به یک بنگاه اقتصادی تبدیل شده | تمرکز بر شاخص‌های توسعه دریا محور