کدخبر:
226525
تاریخ انتشار:
۹ اردیبهشت ۹۹
چاپ
چاپ
|
1 نظر
چاپ
دسته خبر
:

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل گیلان؛

تعیین تکلیف وکالتنامه های نقل و انتقال خودرو/ ایام تعطیلات کرونایی روزِ کاری محسوب نمی شوند

خزر: معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل گیلان از تعیین تکلیف مهلت وکالت‌نامه‌های نقل و انتقال خودرو خبر داد و گفت: با توجه به تعطیلی مراکز تعویض پلاک خودرو از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا این ایام روزِ کاری محسوب نمی‌شوند.

به گزارش خزرآنلاین، احمد آقایی، با اشاره به نامه فرماندهی انتظامی گیلان به رئیس کل دادگستری استان در مورد وکالت نامه‌های نقل و انتقال خودرو، ابطال و انقضاء تاریخ اعتبار آن‌ها اظهار داشت: با توجه به تعطیلی مراکز تعویض پلاک خودرو از سوی ستاد ملی مبارزه با کرونا این ایام روزِ کاری محسوب نمی‌شوند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان گیلان عنوان کرد: افراد بر اساس روابط مبادرت به انشاء انواع قرارداد کرده که باید در عقد شرایط و ضوابط نوع آن را رعایت کنند از سوی دیگر بر اساس ماده 219 قانون مدنی عقدی که متعاملین به طبق قانون واقع شود لازم الاتباع است.

آقایی تصریح کرد: قانونگذار در ماده 656 قانون مدنی وکالت را عقدی دانسته که به موجب آن یکی از طرفین طرف دیگر را برای انجام امری نایب خود قرار می‌دهد و طبق ماده 667 قانون مدنی وکیل باید در تصرفات و اقدامات خود مصلحت موکل را مراعات کند از آنچه که موکل به او اختیار داده و یا حسب قرائن، عرف و عادت داخل اختیار اوست تجاوز نکند.

وی ابراز داشت: وکالت‌نامه‌هایی که دارای وکیل در زمان مشخص هستند با انقضاء زمان خود به خود باطل می‌شوند اما در وکالت‌نامه‌هایی که مدت اعتبار 60 روزِ کاری معین شده با استناد به اصل 57 قانون اساسی که قوای حاکمیتی را زیر نظر ولایت فقیه می‌دانند و با توجه به اعلام تعطیلی مراکز تعویض پلاک خودرو موضوع کمی تغییر می‌کند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل گیلان خاطرنشان کرد: تعطیل شدن مراکز تعویض پلاک خودرو از سوی ستاد ملی مبارزه که مورد تأیید و تصویب مقام معظم واقع شده است در حکم قانون تلقی می‌شود بنابراین ایام مورد اشاره به مصداق تعطیل رسمی تلقی شده و روزِ کاری محسوب نمی‌شوند.

آقایی با بیان اینکه علاوه بر استناد قانونی فوق مواد 66 و 67 آیین‌نامه داخلی مجلس روزِ کاری را روزی می‌داند که شعب کار کنند گفت: مصوبات ستاد ملی و استانی مبارزه با کرونا برای شهروندان لازم الاجرا است، از طرفی آثار کشنده ویروس کرونا از مصادیق حوادث قهریه، علت خارجی، مانع و عذر موجه در ارتباط با تعهدات و اعمال حقوقی است.

وی اظهار داشت: با استنباط از مفهوم و وحدت ملاک مواد 444 و 306 و بند 3 ماده 306 و 337 و 338 و تبصره ذیل ماده 490 قانون آئین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور مدنی و مواد 229 و 227 قانون مدنی شروع مهلت اقدام حقوقی(باقیمانده مدت اعتبار وکالت نامه‌ها) از تاریخ رفع عذر و رفع مانع و علت خارجی و نتیجتاً بعد از تعطیلی یا رفع موانع آغاز و محاسبه و مهلت جدید شروع می‌شود.

/تسنیم
تعیین تکلیف وکالتنامه های نقل و انتقال خودرو/ ایام تعطیلات کرونایی روزِ کاری محسوب نمی شوند
#معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان گیلان #دادگستری کل استان گیلان #رئیس کل دادگستری استان گیلان #اداره کل دادگستری استان گیلان


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
نظرات خوانندگان
بی نام
با تشکر از جناب آقای دکتر آقایی که مدت کاری پس از رفع عذر مطابق مواعد در قانون آیین دادرسی مدنی .پس اعتبار وکالت‌نامه با قید مدت زمان کاری همچنان به قوت خود باقیست .فلذا چنانچه حلول دو زمان آغاز وکالت‌نامه که از زمان کرونا ویروس واغا ز تعطیلات در مرکز شمار گذاری آغاز کردید .آن مدت شروع که قبل از آغاز تعطیلات بوده جز معاذیر قانونی محسوب می‌شود واز مدت زمان کاری پس از رفع عذر که مراکز فک پلاک شروع به کار کردند محاسبه و کسر نخواهد شد .. واقعا دیدگاه جناب آقای دکتر آقایی قابل سپاسگزاری وتشکر فراوان دارد .
سه شنبه، 9 ارديبهشت 139913:44:11
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای Social
تازه های Social
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
226525 1