کدخبر:
224047
تاریخ انتشار:
۷ دی ۹۸
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
دسته خبر
:

مافیای آب بندان ها در گیلان؛ از شایعه تا واقعیت!

خزر: نکته دیگر اینکه به نظر می رسد آب منطقه ای گیلان به عنوان متولی آب بندان ها، وظیفه واگذاری آب بندان ها را به بخش خصوصی بر عهده دارد و با توجه به سود فراوانی که این آب بندان نصیب بخش خصوصی به خصوص در حوزه شیلات می نمایند، می بایست واگذاری آب بندان ها در فرآیندی شفاف و در قالب مزایده صورت گیرد. با این حال با نگاه به بخش آگهی های منتشر شده در پورتال شرکت سهامی آب منطقه ای گیلان، هیچ مزایده یا مناقصه ای با موضوع واگذاری آب بندان ها از سال 95 تا کنون به چشم نمی خورد.

به گزارش خزرآنلاین، آب‌بندان گونه‌ای تالاب است که به دست انسان ساخته و بیشتر برای ذخیره آب در فصول بارانی برای کشت برنج و آب شرب استفاده می‌شود. آب بندان ها به عنوان محلی برای ذخیره آب مورد نیاز کشاورزی در فصول پربارش سال مورد استفاده قرار می گیرند و ذخیره آب آن ها عملا پشتوانه آبی بخش کشاورزی محسوب می شود.

در گیلان بنا به آمار اعلامی از سوی سرپرست اداره کل جذب سرمایه گذاری استانداری گیلان، بیش از یک هزار و 800 قطعه به مساحت 90 هزار هکتار آب بندان با ظرفیت تولید 400 میلیون مترمکعب جهت استفاده 70 هزار هکتار اراضی کشاورزی وجود دارد که می‌تواند در کنار استفاده در زمینه تأمین آب کشاورزی در بخش‌های گردشگری و تولید محصولات شیلاتی و تفریحات ورزشی مورد بهره‌برداری قرار بگیرد. 

اگرچه سرمایه گذاری در این آب بندان ها، با توجه به بهره مندی آنان از زیبایی های خدادادی، می تواند هم برای سرمایه گذاران بخش گردشگری بسیار پرسود باشد اما آن چه که به این آب بندان ها ارزش ویژه ای می بخشد، قابلیت استفاده از آنان به عنوان استخر طبیعی برای پرورش ماهیان گرم آبزی است. در چنین شرایطی و در حالی که برخی از این آب بندان ها بسته به موقعیت، پهنه و سایر فاکتورها بسیار مورد توجه سرمایه گذاران قرار دارد، اگر نظارت کافی بر نحوه واگذاری آب بندان ها وجود نداشته باشد، احتمال ایجاد رانت و اعطای آب بندان های پرسود به نورچشمی ها اصلا دور از ذهن نیست. 

نکته مهم در این خصوص اینست که وظیفه اصلی و اولویت آب بندان ها تامین آب برای بخش کشاورزی به خصوص آب مورد نیاز مزارع برای تهیه برنج به عنوان کالایی اساسی است و نباید این مهم فدای سود دهی بیشتر سرمایه گذاران این بخش شود. در همین راستا بهتر است که آب بندان ها به کشاورزانی که به صورت مشترک حق استفاده از آب همان آب بندان را دارند، واگذار شود تا هم به اقتصاد خانواده های کشاورز کمک شود و هم مانع از رشد فزاینده مهاجرت روستانشینان به شهر شود. 

با این حال، برخی معتقدند آن چه که در حال رخ دادن است، واگذاری آب بندان ها به افرادی غیر کشاورز است که تحت عنوان سرمایه گذار برای ایجاد استخر پرورش ماهی به موضوع ورود کرده و به بهانه اشتغال زایی، بعضا وام های کلان هم دریافت کرده اند. متاسفانه برخی از این افراد علیرغم اینکه در زمان دریافت مجوز بهره برداری از آب بندان ها، متعهد به این می شوند که اولویت استفاده از آب موجود در آب بندان با بخش کشاورزی است اما بعضا مشاهده می شود که در فصول کم آبی، اولویت را پرورش ماهیان خود دانسته و با توجه به بهره برداری از آب بندان، حتی مانع از ارسال آب از آب بندان به مزارع پایین دستی می شوند. موضوعی که با توجه به ناآشنایی بسیاری از کشاورزان با موارد حقوقی و ایفای نقش مهم آب در زندگی و اقتصاد این افراد، ممکن است تنش های اجتماعی شدیدی را به همراه داشته باشد. 

نکته دیگر اینکه به نظر می رسد آب منطقه ای گیلان به عنوان متولی آب بندان ها، وظیفه واگذاری آب بندان ها را به بخش خصوصی بر عهده دارد و با توجه به سود فراوانی که این آب بندان نصیب بخش خصوصی به خصوص در حوزه شیلات می نمایند، می بایست واگذاری آب بندان ها در فرآیندی شفاف و در قالب مزایده صورت گیرد. با این حال با نگاه به بخش آگهی های منتشر شده در پورتال شرکت سهامی آب منطقه ای گیلان، هیچ مزایده یا مناقصه ای با موضوع واگذاری آب بندان ها از سال 95 تا کنون به چشم نمی خورد. (اینجا را ببنید)

در همین راستا خبرنگار خزرآنلاین طی تماس با وحید خرمی، مدیرعامل جدید شرکت آب منطقه ای گیلان پرسش هایی را در خصوص نحوه واگذاری آب بندان ها طرح می کند که خرمی پس از شنیدن سوالات، از خبرنگار ما می خواهد تا این موضوع را از طریق روابط عمومی پیگیری کند! البته تماس خبرنگار ما با روابط عمومی هم به نتیجه خاصی منجر نمی شود چرا که مسئول روابط عمومی شرکت آب منطقه ای هم از خبرنگار ما می خواهد تا درخواست خود را به صورت کتبی ارائه کند! این درخواست مسئول روابط عمومی برای پاسخگویی به سوال در حالی است که بسیاری از مقامات ارشد دولتی و قضایی و همچنین مدیران استانداری هم به صورت تلفنی پاسخگوی رسانه ها بوده اند که اگر قصد بر پاسخگویی باشد، تلفنی و کتبی فرقی ندارد! 

در همین راستا مدیرمسئول خزرآنلاین با توجه به اهمیت موضوع و درخواست مسئول روابط عمومی مبنی بر ارائه پرسش ها به صورت کتبی، نامه ای را مطابق با قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات تهیه و به واحد روابط عمومی شرکت آب منطقه ای گیلان ارسال خواهد نمود و این شرکت موظف است ظرف مهلت مقرر 10 روزه، به سوالات طرح شده پاسخ دهد. تحریریه خزرآنلاین به محض وصول پاسخ از شرکت سهامی آب منطقه ای گیلان، مطالب را عیناً با هدف تنویر افکار عمومی در خروجی سایت منتشر خواهد شد. 
مافیای آب بندان ها در گیلان؛ از شایعه تا واقعیت!
#آب بندان در گیلان #آب منطقه ای گیلان


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای Social
تازه های Social
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
224047 1