کدخبر:
224011
تاریخ انتشار:
۵ دی ۹۸
چاپ
چاپ
|
1 نظر
چاپ
دسته خبر
:

محمد پرهام عضو شورای شهر بروجرد که بازداشت شد، کیست؟

خزر: محمد پرهام عضو شورای شهر بروجرد به اتهام توهین به رهبری در پستی اینستاگرامی بازداشت شده است.

به گزارش خزرآنلاین، محمد پرهام عضو شورای شهر بروجرد بازداشت شد. گفته شده بازنشر یک پست از صفحه اینستاگرام مصطفی تاجزاده که در مورد سن مسئولان ایرانی بوده دلیل این بازداشت است. در کلیپی که او در اینستاگرام منتشر کرده بود، سن مدیران فنلاند با مدیران ایرانی از جمله رئیسان سه قوه، رئیس مجلس خبرگان و رهبر انقلاب مقایسه شده بود. 

محمد پرهام ساعتی پس از بازنشر این پست در اینستاگرام، در پست دیگری در مورد سوء تفاهم پیش آمده توضیح داد و نوشت: «به استحضار همراهان همیشگی می‌رسانم که امروز پستی از صفحه آقای تاجزاده بازنشر نمودم که در آن میانگین سن وزرای دولت فنلاند را با دولت روحانی مقایسه کرده بود. ظاهرا برخی همشهریان برداشت دیگری داشته‌اند. بنده نیز مثل بسیاری از دوستان و حتی منتقدان بر این باورم که فاکتور سن در کارهای اجرایی مهم است اما در حوزه علم، دانش و اندیشه، برعکس امور اجرایی، سن بالاتر به مفهوم پختگی و فایده‌مندی بیشتر است.»

پرهام همچنین نوشته «در این کلیپ هیچ توهینی به هیچ شخص حقیقی و حقوقی نشده است و اکنون هزاران نفر در شهرهای مختلف آنرا بازنشر کرده‌اند. انتظار می‌رود عموم مردم ده‌ها بار فیلم مذکور را ببینند و مورد مسئله‌دار و مجرمانه آن را به اطلاع ساکنان فضای مجازی برسانند. عجیب‌تر آنکه این کلیپ در بروجرد مشکل دارد، نه بقیه ایران.»

عضو شورای شهر بروجرد نوشته «اگر عزیزان برداشتی غیر از مقایسه وزرای دو دولت داشته‌اند، از ایشان پوزش می‌خواهم. امیدوارم فضای مودت و دوستی میان ما بیشتر شود.»

به گزارش رویداد۲۴ گویا این استوری نیز منتقدان را راضی نکرد و بازداشت محمد پرهام پس از این توضیح صورت گرفت. رسانه‌های اصولگرا نوشتند او به خاطر توهین به رهبری بازداشت شده است. اصولگرایان در رسانه‌های خود محمد پرهام را با لقب «ملعون» یاد می‌کنند. تسنیم نوشت «این عضو شورای شهر شب گذشته با انتشار عکسی در فضای مجازی سبب جریحه‌دار شدن روحیه مردم انقلابی و همیشه در صحنه شد و احساسات همگان را برانگیخت. بازخورد این حرکت غیرمنطقی این عضو شورای شهر بروجرد سبب شد تا دستور بازداشت او از طرف مقامات قضایی صادر و اجرا شود.»

دادستان عمومی و انقلاب بروجرد درباره بازداشت این عضو شورای شهر گفته «عضو شورای شهر بروجرد به دلیل توهین به مقام معظم رهبری و فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی دستگیر شد. عضور شورای شهر بروجرد پیش از این نیز چندین بار در فضای مجازی مطالب و پست‌هایی تبلیغی علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی منتشر کرده است. عضو شورای شهر بروجرد نیز هم اکنون به دلیل اتهامات وارده در بازداشت به سر می‌برد.»

رسانه‌های اصولگرای لرستان نوشته‌اند محمد پرهام زودتر از این باید بازداشت می‌شد زیرا او پیش از این هم نقدهایی به حاکمیت وارد کرده است.

یکی از کاربران اصولگرای توییتر نوشته «به خدا خود آقا هم راضی نیست کسی به خاطر انتقاد از ایشان بازداشت شود. فقط داریم با آبروی نظام بازی می‌کنیم.»

برخی دوستان او در شبکه‌های اجتماعی، از نحوه بازداشت پرهام انتقاد کردند نوشتند به شکل خشونت‌آمیزی بازداشت شده است. برخی کاربران دیگر نوشتند «پست محمد پرهام توهین نبوده اما برداشت دادستانی این بوده که توهین صورت گرفته است.» در فیلمی که منتشر شده، عبارت توهین آمیزی دیده نمی‌شود. با این حال بیان عبارت «خانه سالمندان» برای مسئولان نظام، آن هم از سوی یک مقام رسمی، جمله‌ای نیست که خوشایند نظام باشد و طبیعی است به بیان «گفته‌ای معمولی با لحن نیشدار» ختم نخواهد شد. 

یکی از کاربران توییتر نوشته سخن گفتن از سن کسی توهین محسوب نمی‌شود بنابراین در بدترین حالت این نوشته یک نقد بوده که خود رهبر انقلاب بارها گفته‌اند نقد ایرادی ندارد. در روزهای گذشته سخنگوی شورای نگهبان گفته بود انتقاد از رهبری ملاک بررسی صلاحیت‌ها نیست.

یک حقوقدان گفته لفظ و حرکتی که نشان دهنده اهانت باشد، در کلیپ منتشر شده وجود ندارد. او گفته در ماده ۵۱۴ قانون مجازات اسلامی آمده «هر کس به حضرت امام خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی رضوان‌ا… علیه و مقام معظم رهبری به نحوی از انحاء اهانت نماید به حبس از شش ماه تا دو سال محکوم خواهد شد.» با این حال سخن گفتن از سن کسی دال بر توهین نخواهد بود.

محمد پرهام دکترای جامعه شناسی از دانشگاه تهران دارد و استاد دانشگاه است. پرهام دارای گرایش اصلاح طلبانه است و موسسه آموزش زبان انگلیسی را در این شهر اداره می‌کند.

او عضو حزب ندای ایرانیان است، با این حال این حزب سیاسی تا این لحظه درباره بازداشت محمد پرهام موضع رسمی نداشته است.
محمد پرهام عضو شورای شهر بروجرد که بازداشت شد، کیست؟
#شورای شهر بروجرد #محمد پرهام #بازداشت شد #توهین به رهبری


مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
نظرات خوانندگان
محمدرضا حمیدی
چون قافیه تنگ اید شاعر به....اید پرهام بی خردی کرده و باید جواب جریحه دار شدن اذهان ملت مسلمان را بپردازد
پنجشنبه، 5 دي 139817:45:25
مخالفمموافقم
پاسخ به اين اظهار نظر
پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند
نام*
پست الکترونیک
وبلاگ

پربیینده ترین عناوین
پربحث ترین عناوین
آخرین خبرها
پربازدیدهای Social
تازه های Social
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.
224011 1