کدخبر:
188505
تاریخ انتشار:
۲۰ مهر ۹۶
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
دسته خبر
:

خزر: رئیس سازمان غذا و دارو کشور در رشت گفت: متأسفانه در کشور ما بخشی از مواد غذایی به دلیل دورریزها از بین می‌رود، امیدواریم با کمک رسانه‌ها فرهنگ استفاده درست از این نعمت الهی در جامعه ایران نهادینه گردد.

به گزارش خزر، دکتر غلامرضا اصغری رئیس سازمان غذا و داروی کشور به مناسبت  ۱۶ اکتبر  روز جهانی غذا و دارو ظهر امروز در نشست با خبرنگاران اظهار کرد: میلیون‌ها نفر در دنیا از گرسنگی در حال مردن هستند و عده زیادی هم از سوءتغذیه جان خود را از دست می‌دهند که کودکان از آسیب دیدگان حتمی در این مقوله می‌باشند. (گزارش تصویری)

وی بابیان اینکه فائو متولی غذا در دنیا است گفت: برخی از کشورها به دلیل شرایط آب و هوایی، عدم بارندگی و همچنین قحطی دچار بحران و فقر شده و جان ساکنان آن کشور به خطر می‌افتد.

اصغری با اذعان به اینکه در کشوری زندگی می‌کنیم که کسی به خاطر گرسنگی جان خود را از دست نمی‌دهد، گفت: متأسفانه در کشور ما بخشی از مواد غذایی به دلیل دورریزها از بین می‌رود، امیدواریم با کمک رسانه‌ها فرهنگ استفاده درست از این نعمت الهی در جامعه ایران نهادینه گردد.

http://uupload.ir/files/4ysi_0_(5).jpgرئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به کیفیت محصولات غذایی و نقش تغذیه در سلامت جامعه افزود: بخشی از مشکلات امروز جامعه ایران مربوط به پرخوری است و پرخوری  مانند سوءتغذیه جامعه را دچار مشکلات ناشی از بیماری‌ها می‌کند که نشان از سبک نامطلوب غذایی در جامعه ایران است.

 اصغری ترغیب به غذاهای فست فود و سبک زندگی کم‌تحرک  را عامل  بسیاری از بیماری‌ها ازجمله کبد چرب، سرطان و غیره دانست و افزود: با توجه به اینکه نسل آینده از امکانات رفاهی بیشتری برخوردارند، باید با ترویج فرهنگ درست مصرف غذا از بسیاری از بیماری‌ها چون سکته قلبی، مغزی و غیره جلوگیری کرد.

 سازمان غذا و دارو با اشاره به محصولات ترا ریخته شده در مواد غذایی خاطرنشان کرد: با توجه به ازدیاد جمعیت و امکانات کشت محدود و منابع محدود آبی برای تأمین نیاز جامعه، باید دنبال راه‌های مختلفی باشیم تا از همین مساحت آب و زمین محدود، محصول بیشتری را تأمین  کرده و با بهره‌وری بالا دنبال افزایش محصول باشیم.

وی با اشاره به اینکه در ایران کسی از گرسنگی نمی‌میرد، افزود: حس انساندوستانه در کشور ما سبب شده است که شاهد مرگ از گرسنگی نباشیم و باید برای این موضوع خداوند را شکرگزار باشیم.

وی با تأکید بر اینکه در این محصولات تغییرات ژنتیکی داده‌شده  تا موجب افزایش تولید شود بیان کرد: از این راه با مقاوم‌سازی در مقابل آفت‌ها و استفاده از آب کمتر  و مساحت زمین کم سعی در  انتقال ژن از محصول به محصول دیگر است تا از  طریق علم ژنتیک اتفاقات موردنظر رقم خورد.

http://uupload.ir/files/vmqn_0_(8).jpg اصغری بابیان اینکه این روش نگرانی‌هایی را در جامعه ایجاد کرده است، گفت: این نگرانی به‌حق  در جامعه ایجادشده زیرا جامعه  به دنبال این پاسخ است که آیا این تغییر ژنتیک مشکلات عمده دیگری را ایجاد نمی‌کنند؟ لذا باید گفت بااحتیاط‌های لازم می‌توان از مشکلات جلوگیری کرد.

معاون سازمان غذا و داروی کشور با تأکید بر اینکه  یک پروتکلی در دنیا برای محصولات ترا ریخته شده تعریف‌شده است، خاطرنشان کرد: محصولات طبق تعریف این پروتکل با انجام مراحل تحقیقاتی لازم مورد تأیید قرارگرفته و روانه بازار می‌شود تا از مشکلات احتمالی جلوگیری کند.

 اصغری بابیان اینکه سویا و گندم جزء موارد تراریخته شده است گفت: برنج هنوز مورد تأیید کشورهای اروپایی قرار نگرفته است.

http://uupload.ir/files/sotp_0_(9).jpgوی با اشاره به اینکه بر اساس ضوابط موجود اگر محصول ترا ریخته شده وارد کشوری شود باید کشورهای واردکننده از ترا ریخته بودن آن مطلع شوند، گفت: محصولات در گمرک نمونه‌برداری شده تا ما مطمئن شویم که اگر محصولی ترا ریخته است مراحل پروتکل را گذرانیده است یا خیر.

رئیس سازمان غذا و داروی کشور با اذعان به اینکه بررسی و دقت در کشور ما هم اتفاق می‌افتد گفت: در این روش همه سعی و تلاش  انجام می‌شود، محصولات بدون باقی ماندن سموم وارد بازار شود، البته باید گفت، خبرهایی در گیلان حاکی از این است  که چای ارگانیک در گیلان تولید می‌شود که مایه افتخار استان گیلان است.

شاهرخ یوسف زاده چابک به مناسبت ۱۶ اکتبر روز جهانی غذا و دارو ظهر امروز در نشست با خبرنگاران اظهار کرد: مواد غذایی از مسائل بسیار مهمی است که در تأمین سلامت مردم نقش مهمی را ایفا می‌کند.

وی بابیان اینکه نظارت در مسائل بهداشتی مواد غذایی زیر نظر حوزه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی صورت می‌گیرد اظهار کرد: ایران به‌عنوان یکی از نقاط پرجاذبه کشور در حوزه مواد غذایی شناخته‌شده است که جنبه بهداشتی مواد غذایی در این خصوص بسیار اهمیت پیدا می‌کند.

یوسف زاده بابیان اینکه گیلان در حوزه بهداشت مواد غذایی به‌سلامت آن توجه ویژه‌ای دارد، گفت: ایام نوروز بیش از ۶۰ تن مواد غذایی خارج از استاندارد کشف‌شده که آن را از چرخه توزیع خارج کرده و امحا شده است تا سلامت مردم به خطر نیفتد.

http://uupload.ir/files/k2w_0_(11).jpgرئیس دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان نقش و رسالت دانشگاه علوم پزشکی را تأمین سلامت مردم عنوان کرد و  افزود: عمده فعالیت دانشگاه را معطوف به این حوزه است و بیش از ۷۳ درصد از علت مرگ‌ومیر در جوامع ما ناشی از بیماری‌ها و حوادث است.

وی با اذعان به اینکه مهم‌ترین عاملی که باعث بروز مرگ‌ومیر در جوامع می‌شود میزان فعالیت فیزیکی بدن و نوع غذاست، خاطرنشان کرد: تغییر ذائقه مردم، انرژی زیاد و عدم تحرک، در حال حاضر بزرگ‌ترین تهدید سلامت مردم است.

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان چاقی، کم‌تحرکی و مواد غذایی نامناسب را از مهم‌ترین عوامل مرگ‌ومیر و بیماری قلمداد کرد و افزود: طبیعی است که حوزه نظارت بر کیفیت مواد غذایی متفاوت از نظارت بر بهداشت نیست.

http://uupload.ir/files/yr2n_0_(15).jpgیوسف زاده با اذعان به اینکه تأمین مواد غذایی مناسب و برنامه‌ریزی برای آن جزء وظایف ذاتی جوامع بوده است، گفت: میزان قند و نمک می‌تواند زمینه‌ساز مسائل و مشکلات مغزی شود که کنترل آن از واجبات است.

وی به نشانگر راهنمای غذایی در محصولات موجود در بازار اشاره کرد و افزود: ۸۵ درصد از محصولات غذایی در گیلان دارای این نشانگرها بوده تا مردم برای استفاده از محصولات صنعتی و غیر صنعتی از میزان سلامت آن مطلع شوند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان گفت: این نشانگرها در آن قیدشده زیرا می‌توان مطلع شد که چه موادی برای بیماری‌های مختلف ازجمله دیابت، فشار و غیره به دلیل وجود قند و نمک خطرساز می‌باشند لذا مردم می‌توانند با توجه به آن از مواد غذایی مناسب با سلامت خود بهره‌مند شوند.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربازدیدهای سلامت
تازه های سلامت
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.