کدخبر:
188460
تاریخ انتشار:
۱۸ مهر ۹۶
چاپ
چاپ
|
0 نظر
چاپ
دسته خبر
:

صدای چرخ بولدوزرها در بافت قدیمی شهر رشت؛

خزر: امید است حالا که وقت کافی وجود دارد این خانه به ثبت میراثی برسد تا مبادا این خانه هم به سرنوشت خانه شبان دچار شده و تخریب شود، آن هم درست زمانی که فرآیند ثبت آن در حال پیگیری بود!

پدرم از کلمه ی "خاموشی" بدش میومد... میگفت: برو اون چراغ رو راحت کن !... این بخشی از دیالوگ فیلم "در دنیای تو ساعت چند است" بود، فیلمی با بازی لیلا حاتمی و علی مصفا در رشت، در خانه نبی زاده، خانه ای که انگار قرار است به زودی راحتش کنند!

به گزارش خزر، چندی پیش بود که خبر از احتمال تخریب خانه نبی زاده در محله ساغریسازان رشت به گوش می رسید، خانه ای که عموما آن را بخاطر استفاده به عنوان لوکیشن فیلم سینمایی در دنیای تو ساعت چند است می شناسند، خانه ای با قدمتی حدود 100 سال در بافت تاریخی شهر رشت.

خانه خاندان نبی‌زاده در محله تاریخی ساغریسازان که قدمت آن را به دوران قاجار نسبت می‌دهند، قرار دارد. این محله قدیمی که بیشتر شکل یک راسته‌بازار را به خود گرفته در سال‌های ۱۳۵۶ تا ۱۳۵۸ از بخش اصلی بازار رشت جدا شد. (اینجا را بخوانید)

این بنا تا امروز بنا به دلایلی در فهرست آثار ملی به ثبت نرسیده است و روزنامه تعادل روز گذشته در مطلبی در خصوص این خانه نوشته است: "کارشناسان اداره میراث فرهنگی در بازدید از این خانه اعلام کردند به اندازه کافی گچبری ندارد و واجد ارزش نیست!" (اینجا را بخوانید)

در ادامه نیز تعادل در گفتگو با آرش خارابی، معمار و کارشناس حوزه میراث فرهنگی نوشته است: این خانه در کنار ارزش‌های معماری و تاریخی مستقل، به دلیل قرارگیری در بافت تاریخی محله ساغریسازان، جزیی از هویت هسته تاریخی رشت محسوب می‌شود اما متاسفانه خبر رسیده که مجوزهای تخریب این بنا از طرف شهرداری رشت در حال صدور است و حال، تنها امید است با حضور موثر سازمان میراث فرهنگی و ثبت خانه تاریخی نبی‌زاده، این خانه نیز به سرنوشت خانه دکتر کاشانی، خانه جاوید، خانه ژنی، خانه شبان و سایر خانه‌های مشابه رشت دچار نشود.

وی اضافه کرد: این خانه متعلق به اوایل دوره پهلوی اول و از نظر سبک معماری، مشابه بناهایی چون شهرداری رشت، دبیرستان شاهپور و کاخ دادگستری انزلی است. سبک معماری این خانه، معرف نمونه‌یی از خانه‌های باهویت و تاریخی رشت است.

جالب تر آنکه در بخش دیگری از گزارش تعادل یکی از فعالان میراث فرهنگی در خصوص ثبت ملی این خانه میگوید: نکته قابل تامل این است که کارشناسان میراث فرهنگی پس از بازدید از بنا اعلام کردند چون خانه به اندازه کافی گچ‌بری ندارد، واجد ارزش ثبت نیست! در حالی که عکس‌هایی از خانه برای سیدمحمد بهشتی، ‌رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی ارسال شده و طبق اظهارنظر او، ‌بنا واجد ارزش ثبت اعلام شد. با این حال هنوز هم در فهرست میراث ملی قرار نگرفته است که همین امر هم نگرانی‌ها را بیشتر می‌کند.»

در پایان امید است حالا که وقت کافی وجود دارد این خانه به ثبت میراثی برسد تا مبادا این خانه هم به سرنوشت خانه شبان دچار شده و تخریب شود، آن هم درست زمانی که فرآیند ثبت آن در حال پیگیری بود!

مطالب مرتبط

پاسخ دهید
نشانی پست الکترونیک شما محفوظ خواهد ماند - وارد کردن نام، پست الکترونیک و وبلاگ اختیاری است

 
نام
پست الکترونیک
وبلاگ
پربازدیدهای علمی فرهنگی
تازه های علمی فرهنگی
پربحث ترین ها

کليه حقوق اين سايت متعلق به وبسايت خبري-تحليلي خزرآنلاین مي باشد و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلامانع است.